Od hrdosti k liknavosti

„Jeho stav je opravdu tristní. A je mi opravdu smutno, že takto dnes vypadá odkaz našich předků, kteří si Škroupa moc vážili. Je to ostuda nás všech,“ řekl před veřejemi Škroupova domu starosta obce Stanislav Bydžovský.

„Občas tu vandalové vymlátí nějaké to okno, ale zevnitř nic neukradnou. Ono vlastně není co,“ dodává starosta při vstupu do domu, který pomohl k životu přivést i slavný architekt Josef Gočár (Z došlých 13 návrhů uznala komise architektů za předsednictví arch. J. Gočára nejvhodnější návrh arch. Smetany z Prahy), ale hlavně celonárodní hrdost.

To se psal rok 1928 a obec chtěla památku Františka Škroupa uctít pomníkem.

Jenže… „S vlídnějším zájmem sledovalo obyvatelstvo závěrečná jednání a starosti o postavení Škroupova pomníku. Došlé sbírky dosáhnuvší nečekané výše 143 000 Kč změnily původní plány na zřízení pomníku ve prospěšnější stavbu Škroupova domu," stojí v kronice Osic.

„Bohužel nejsme v roce 1928. V roce 2001 jsme založili nadační fond na opravu Škroupova domu, kdy jsme jako obec vložili 100 tisíc korun, ale od té doby až do dneška se na ní po korunách sešlo asi 140 tisíc. A to opravdu nestačí, “ posteskl si Stanislav Bydžovský u chátrajícího pódia, nad nímž se loupe nápis Kde domov můj.

Bez politické vůle

Dnes se oprava objektu odhaduje na 25 milionů korun. „Tyto peníze opravdu nemáme. Náš rozpočet je 6,5 milionu korun,“ dodal starosta s tím, že v minulosti nebyla politická vůle dům opravit. „V roce 2001 se zde byl podívat ministr kultury Pavel Dostál a při odjezdu řekl, že na obyčejnou Sokolovnu nám peníze nedá,“ zavzpomínal Stanislav Bydžovský.

Obec nedosáhla ani na dotace. Teď však vidí starosta matné světlo na konci tunelu. Do „české“ ostudy se totiž vložilo krajské hejtmanství a Škroupův dům si na začátku února přijel prohlédnout radní zodpovědný za investice Václav Řehoř.

„Musím říct, že ze současného stavu mě opravdu bolely oči. A je to ostuda nejenom kraje, ale i celé republiky. Máme zájem tuto památku zachránit,“ uvedl radní Řehoř a dodal, že po neformálním jednání se starostou Osic vznikly kontury budoucí opravy. „Bohužel vhodné dotace nejsou. Jednou z možností je Škroupův dům zrekonstruovat z vlastních zdrojů,“ dodal Václav Řehoř s tím, že poté by se mohl dům převést na muzeum a obec by jej mohla bezúplatně využívat. „Vše záleží na dalším jednání, ale opakuji, že současný stav vzpomínky na Františka Škroupa je nepřípustný,“ dodal radní.