Jedním z největších je obnova lázní v Náchodě a revitalizace barokního komplexu Kuks na Trutnovsku. V plánech jsou i stavby koupališť či opravy sídlišť. Obcím při podávání žádostí vadí složitá administrativa a mnohdy nejasně stanovené podmínky pro získání dotací.

Jedním z největších městských projektů, který hodlá aspirovat na podporu z EU, je záměr náchodské radnice obnovit bývalé lázně v Bělovsi a napojit je na lázeňský komplex v nedalekém městě Kudowa Zdroj v Polsku. Hodnota projektu je odhadována na půl miliardy korun a očekává se i významné zapojení soukromého kapitálu, uvedl mluvčí krajské organizace Centrum evropského projektování Lukáš Pochylý.

Se zhruba půlmiliardovým nákladem se počítá i v projektu revitalizace národní kulturní památky Kuks. Samotná oprava památky za asi 300 milionů korun by měla být z asi 85 procent hrazena z unijních peněz. Dalších asi 200 milionů korun by šlo zejména do vybudování infrastruktury pro cestovní ruch. Zde by již převážily peníze soukromých investorů, uvedl Pochylý.

Samotný kraj nejvíce peněz z EU hodlá čerpat na opravy silnic. Například chystanou stomilionovou opravu silnice do Strážného v Krkonoších by měla unie zaplatit z 85 procent. Kraj také opravuje nákladem téměř 80 milionů korun více než desítku mostů na silnicích druhých a třetích tříd a EU náklady pokraje z 85 procent.

Stotisícový Hradec Králové chce s pomocí dotace z EU opravit problematickou Benešovu třídu na největším hradeckém sídlišti Moravské Předměstí. Celkové náklady na opravu ulice a panelových domů se zatím odhadují na půl miliardy korun. Dosud Hradec Králové získal největší dotace na výstavbu Technologického centra na bývalém vojenském letišti a na stavbu autobusového nádraží, v obou případech zhruba po 60 milionech korun.

Projekty za desítky milionů korun s podporou unie připravují i menší obce kraje. Například desetitisícové Hořice na Jičínsku chystají projekt až za 100 milionů korun na odstranění bariér vozíčkářům a méně pohyblivým lidem. "Projekt je reálný jen s podmínkou, že se městu podaří získat dotaci," uvedla hořická místostarostka Hana Richtermocová.

Kraj chce také v Hořicích s podporou unie vybudovat z tamního školního statku krajské centrum zemědělského vzdělávání. Jeho součástí by měla být bioplynová stanice i moderní stáje pro chov krav. Pokud se záměr za asi 150 milionů zdaří, centrum by svým rozsahem bylo první v Česku.

Radnice v Jičíně chce za peníze z Evropské unie přeměnit nevyhovující městské koupaliště u rybníka Kníže na moderní rekreační areál s akvaparkem, venkovními sportovišti, autokempem a turistickou ubytovnou. Plánované Centrum cestovního ruchu Český ráj by mělo přijít na více než 100 milionů korun.

Město Trutnov by rádo získalo peníze zejména na projekt Vojenské dějiny Trutnovska. "Jeho součástí je například vybudování parkoviště u předválečné vojenské pevnosti Stachelberg a vybudování cyklotrasy k další menší pevnosti," řekla ČTK mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová.

U žádání o dotace se obcím zejména nelíbí administrativní náročnost. "Také doba od podání žádosti do rozhodnutí, zda město získá či nezíská dotaci, je poměrně dlouhá," řekla mluvčí trutnovské radnice. Podle Centra evropského projektování jsou největšími problémy neznámá pravidla pro podávání projektů.

Jednou z potíží čerpání dotací je i to, že obce musejí mít na investice předem zajištěné peníze, protože dotace jim je vyplacena až po dokončení akce. Řada menších obcí to řeší krátkodobým úvěrem, který pak splatí z dotace. Například radnice v Nové Pace kvůli povinným finančním spoluúčastem založila zvláštní městský dotační fond, ze kterého mohou čerpat i místní školy či spolky.