V roce 2000 vznikly v České republice krajské samosprávy a převzaly na sebe povinnosti a pravomoci někdejších okresních úřadů a některé ze závazků státu. Ten Královéhradecký vznikl 19. prosince 2000, kdy proběhlo ustavující zasedání zastupitelstva.

Na úplném začátku pro úřad pracovalo patnáct lidí, na konci prvního roku působení jich už bylo sto padesát a v současné době jich je tam zaměstnáno 389. Od roku 2000 se během tří volebních období vystřídalo v krajském zastupitelstvu, které má celkem 45 křesel, 97 mužů a žen.

Uplynulých deset let rozděluje několik zásadních mezníků, které ovlivnily celý region i život jeho obyvatel. „Tak ten nejdůležitější milník byl vstup do Evropské unie, výstavba dálnice D11 nebo krizové situace, které musela krajská samospráva řešit – povodně či následky orkánu Kyril,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Díky vstupu do Evropské unie se otevřely možnosti pro podporu mnoha projektů, které by bylo jinak jen obtížné realizovat.

Co přejí kraji jeho dosavadní vládci ?
Krajský úřad od jeho vzniku až do roku 2008 vedl Pavel Bradík. „Našemu kraji bych rád popřál, aby kdykoliv bude cokoliv slavit, se jeho občané i představitelé mohli s dobrými pocity ohlédnout na cestu, kterou ušli, a bez obav se podívat před sebe na cestu, která je čeká,“ popřál bývalý hejtman úřadu k jeho desátému výročí.

„Chceme, aby kraj poskytoval lidem svou podporu a prosperoval i v následujících letech. Mým přáním pak je, aby se všem žilo v našem regionu co nejlépe a nejspokojeněji a aby se našemu kraji v budoucích deseti letech dařilo alespoň tak jako v těch uplynulých,“ řekl k výročí současný hejtman Lubomír Franc.

Na úplné začátky vzpomíná ředitelka úřadu Ivana Křečková, která vede tuto instituci od jejího vzniku.
„Na jeden počítač nás tenkrát bylo pět. Považovala jsem jmenování do funkce za výzvu, že budu u vzniku něčeho nového, budu si moci vybrat svoje spolupracovníky a vlastně sama sobě dokážu, že vše zvládnu. Jsem ráda, že řada kolegů je se mnou od začátku a fungují perfektně, což dokazuje řada cen, které úřad obdržel,“ řekla Ivana Křečková.

Navštivte hejtmana přímo v jeho pracovně

V pátek začaly oslavy desetiletých narozenin Královéhradeckého krajského úřadu. Po slavnostním zahájení si pozvaní zastupitelé, kteří se za tři volební období vystřídali v křeslech, mohli prohlédnout fotografie, které dokumentují desetileté působení krajské samosprávy, či shlédnout film o Královéhradeckém kraji v sále zastupitelstva.

Dnes oslavy kraje pokračují dnem otevřených dveří pro veřejnost. Lidé budou mít možnost navštívit hejtmana v jeho pracovně, prohlédnout si sál zastupitelstva či místnost krizového řízení.

„V sobotu budeme mít běžný úřední den a lidé si budou moci projít všechny prostory kraje, kam se běžně nedostanou. V recepci úřadu připravíme expozice fotografií, historických vydání krajských novin či filmy o kraji a událostech, které ho provázely,“ popsala den otevřených dveří krajského úřadu jeho ředitelka Ivana Křečková.

„Připomínat desetileté výročí kraje si chceme ještě během prvního čtvrtletí příštího roku. Jednou z akcí by měl být také den vstupů do krajských organizací jako je zoo, galerie či muzea,“ přiblížil hejtman Lubomír Franc. „Chceme lidem hlavně připomenout, v čem kraj jejich život ovlivňuje, co kraj za svou desetiletou existenci provázelo a co by bez kraje nevzniklo,“ dodal.

Jak šlo prvních deset let v Královéhradeckém kraji

2001 – V lednu se rodí krajská samospráva, úřad sídlí v Kongresovém centru Aldis, pak se přestěhoval do Wonkovy ulice, kde sídlil až do roku 2007.
2002 – Královéhradecký hejtman Pavel Bradík převzal 21. ledna od prezidneta republiky krajský znak a prapor kraje.
2003 – Krajští radní se setkávají se svými kolegy z obecních a městských samospráv. Jednání s pardubickými kolegy v Kladrubech.
2004 – Vzniká myšlenka na přestavbu chátrajícího objektu pivovaru na nové sídlo úřadu.
2005 – Začíná se se stavbou nového sídla. Kraj přivítal prezidenta Václava Klause na jeho první třídenní návštěvě, kdy se pozdravil s hradeckým biskupem Dominikem Dukou.
2006 – Částí kraje se prohnaly povodně, nebyly naštěstí tak ničivé. Další ekologickou událostí bylo objevení chemického skladu v Libčanech.
2007 – Od konce roku slouží řidičům nový úsek dálnice D11 k Poděbradům. Úřad se stěhuje do nového sídla.
2008 – Na podzim se konaly třetí krajské volby, po kterých nahradil hejtmana Pavla Bradíka (ODS), jenž sloužil v úřadu dvě volební období, současný královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD).
2009 – Na jaře 2009 se začal řešit spor o pozemky pro dokončení obchvatu České Skalice. Povedlo se a významná
stavba se dokončila. Od podzimu 2009 již obchvat slouží řidičům na cestě mezi Hradcem Králové a Náchodem.
2010 – Od letošního června mohou lidé cestovat po celém kraji na jednu jízdenku.