„Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině zabezpečuje prvotní administrativní kontakt pro uprchlíky z Ukrajiny. Zajišťuje registraci, sjednání zdravotního pojištění, potřebných dokladů a další agendu. Zároveň centrum Ukrajincům zařídí v případě potřeby umístění do dočasného ubytování,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Registrace v uvedeném centru zahrnuje několik procesů: lustraci, vydání statutu uprchlíka, sjednání pojištění, případně zajištění ubytování, vše probíhá na jednom místě.

Miliardář Petr Dědek zatím do hradeckého fotbalu nevstoupí
Miliardář Petr Dědek zatím do hradeckého fotbalu vstoupit nehodlá

„Hlavním koordinátorem všech činností krajského asistenčního centra je Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje. Kromě řídící funkce zajišťujeme také problematiku ubytování, humanitární pomoci a dopravy registrovaných Ukrajinců na místa ubytování. Samotné vybudování takového integrovaného improvizovaného pracoviště byla výzva a poděkování si zaslouží všichni, kdo se na něm podílí – ať už to jsou profesionální a dobrovolní hasiči, zástupci charity, složek IZS, úřadů i kongresového centra Aldis. To totiž splňuje všechny početné požadavky, které jsou na fungování asistenčního centra kladené,“ řekl ředitel krajských hasičů David Pouč.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině využívá prostory dvou sálů v přízemí hradeckého kongresového centra Aldis. První sál slouží jako čekárna, v druhém se odbývají veškeré administrativní procesy. Na zřízení centra kraj spolupracuje s Hasičským záchranným sborem Královéhradeckého kraje, Krajským ředitelstvím policie Královéhradeckého kraje, Odborem azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (OAMP), Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, Diecézní katolickou charitou Hradec Králové a také se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje.