ODS, STAN, VČ: Odvážnému štěstí přeje

Vítěz voleb v Královéhradeckém kraji - koalice ODS, STAN a Východočechů. Lídrem kandidátky Martin Červíček.Zdroj: Deník/ Michal FantaMartin Červíček je vítězem krajských voleb v hradeckém kraji. Zpětně se hledají zdroje úspěchu spojení občanských demokratů se Starosty a Východočechy jednoduše. Stejně jednoduše by se ale hledaly i chyby, kdyby celý projekt ztroskotal nebo by ho lidé volili vlažně. Tohle spojení mělo obrovské riziko: výrazné osobnosti se postavily do jedné kandidátky a mohlo dojít ke snížení mandátů, které by mohli skládat po volbách dohromady. Na prověřené tváře Rudolfa Cogana, Martiny Berdychové mohly být přes silného lídra Martina Červíčka vidět méně. A silné osobnosti to jsou také silné kontroverze, které mohou při spojení na jedné kandidátce znásobit a velkou část voličů odradit. Preferenčně tenhle politický autobus táhli hlavně kandidáti ODS: z osmého místa skočil na třetí velký šéf občanských demokratů a trutnovský starosta Ivan Adamec. Na druhé poskočil pracovitý Rudolf Cogan, který odsunul dosavadní krajskou ministryni školství Východočešku Martinu Berdychovou: skončila čtvrtá. Tenhle projekt chtěl odvahu i spoustu pracovitosti. Červíčkovi by měl úspěch vedle případné hejtmanské zkušenosti rozhodně přinést i možnost zaútočit na pozice v celostátní politice.

ČSSD, Zelení: Oranžoví vymazali Zelené

Dosavadní hejtman Jiří Štěpán bude prvním, kdo svůj post neobhájí. Jeho předchůdci Pavel Bradík i Lubomír Franc strávili na postu nejvyššího muže kraje dvě volební období. Do hejtmanské funkce přinesl Štěpán úplně nový styl nejen kvůli věkovému rozdílu s oběma předchůdci: Štěpán je ve srovnání s nimi ryzí intelektuál a projevil se jako schopný manažer. V hradeckém kraji na rozdíl od jeho oranžových přátel v jiných regionech vyloženě nepropadl, ale stejně jako v Červíčkově úspěšnějším politickém projektu, čekali v jeho táboře víc. Ač je značka ČSSD dnes ve volebním klání spíš polibkem smrti, socialističtí kandidáti na společné kandidátce své zelené kolegy převálcovali. Druhý velký šéf oranžový starosta Náchoda Jan Birke je dokonce největším skokanem voleb: poskočil z 25. na druhé místo a odsunul z něj zeleného Martina Hanouska. Z oranžových bude v zastupitelstvu také meziměstský starosta Jan Hečko a jejich nominant František Mencl: oba voliči posunuli o několik míst dopředu a vymazali z krajského zastupitelstva Zelené.

Vítěz voleb v Královéhradeckém kraji - koalice ODS, STAN a Východočechů. Lídrem kandidátky Martin Červíček.
Do hejtmanského křesla míří Martin Červíček

ANO: Druhé hořké volby na kraj

Volební štáb hnutí ANO v Hradci Králové.Zdroj: Deník/ Michal FantaV hradeckém kraji naservírovaly výsledky krajských voleb kandidátům hnutí ANO už druhou hořkou pilulku, stejně jako v roce 2016. Letošní druhé místo je zklamání. Přitom hradecké ANO bodovalo víc než jejich vítězní, ambiciózní a rychle vyšachovaní pardubičtí sousedi. V úspěch může hradecké ANO proměnit hradeckou blamáž teď už pouze šikovné vyjednávání a překvapivé protlačení se do krajské vlády. Zatím to vypadá nepravděpodobně. Lídr kandidátky ANO Jaromír Dědeček s exekutivou v krajské politice a veřejné správě zkušenosti nemá, ale rozhodně dokázal zapůsobit jako lídr a ve volbách nepropadl. To někteří jiní lídři říct nemohou. Víc absolutních hlasů než on inkasovala jen ministryně Klára Dostálová.

KSČM: Komunisté na kraji skončili

Černá volební sobota přinesla komunistům konec jejich působení v krajském zastupitelstvu. Zdeněk Ondráček přitom patří mezi vůbec nejvýraznější postavy současných komunistů. Paradoxně v roce 2012 sahali po celkovém vítězství v krajských volbách a celé 4 roky pak působili v krajské vládě s ČSSD. Jejich tehdejší zástupci vicehejtman Otakar Ruml či školská radní Táňa Šormová patřili k velice schopným výkonným politikům a především Ruml si získat uznání odborníků, se kterými v krajských organizacích spolupracoval. Možná tyhle osobnosti voličům na předních místech komunistické kandidátky chyběly. Jejich elektorát ale mohli začít vysávat konkurenti: především ANO, protože letošní socialistická kandidátka cílila na jiné voliče.

Komentář Imricha Dioszegi.
KOMENTÁŘ: V kraji dali lidi hlasy lidem. Výsledkem je spousta poražených

TOP09, HDK: Hradecký demokratický klub skoro vymazal TOP 09 v krajském zastupitelstvu

Odpověď na otázku, zda se TOP 09 vyplatilo spojení s Hradeckým demokratickým klubem, může přinášet fakt, že lídra téhle spojené kandidátky Aleše Cabicara (TOP 09) odsunuli mimo krajské zastupitelstvo exprimátor Zdeněk Fink a prorektorka hradecké univerzity Pavlína Springerová spolu se senátním finalistou Janem Holáskem. Fink skočil na první místo dokonce ze šesté pozice. Topce na kraji zůstal Jan Grulich, který kandiduje úspěšně na Rychnovsku do senátu.