Počasí si s námi v posledních dnech pěkně zahrává. V úterý města trápil smog, včera nejen krajskou metropoli mnohdy zahalila bílá tma. Sněžilo totiž tak hustě, že nebylo na krok vidět.

Napilno tudíž měli všichni zaměstnanci technických služeb. Například ti z Hradce Králové vyjížděli s chemickým posypem již v úterý o půl desáté večer. Ráno je čekala práce nanovo. „Na údržbě chodníků, veřejných prostranství a na komunikacích včera pracovalo přes dvě stě našich zaměstnanců. Na většinu úseků se museli několikrát vracet. Když jsme některé trasy projeli, opět začalo hustě sněžit, takže mnohdy nebylo poznat, že jsme tu vůbec byli,“ komentoval včerejší nadílku zhruba deseti centimetrů sněhu Tomáš Pospíšil z Technických služeb Hradce Králové. Jak dodal, mají na starosti 335 kilometrů chodníků a veřejných prostranství, na sto dva kilometrů městských vozovek a pětašedesát kilometrů silnic ještě uklízí pro správu a údržbu silnic. „Máme svůj plán, začínáme zákonitě na nejfrekventovanějších komunikacích,“ doplnil Tomáš Pospíšil.

Totéž platilo pro zaměstnance Technických služeb v Chlumci nad Cidlinou a Novém Bydžově. Například v Novém Bydžově podle ředitele technických služeb Josefa Kožíška nasadili veškerou techniku. „V místech, kam se nedostane technika, například schodiště, pomáhalo šest lidí z veřejně prospěšných prací,“ uvedl Josef Kožíšek.

Vracet se na některé úseky museli také v Chlumci nad Cidlinou. Vyjela technika na vozovky i chodníky a čtyři lidé odklízeli sníh ručně,“ uvedl Lubomír Tuček z chlumeckých technických služeb.

Glosa Drahomíry Považanové - Lidi, je přece ještě zima

Už to zase slyším. „Silničáři zaspali, není posypáno, nikde jsem nezahlédl frézy a komunikace jsou téměř nesjízdné,“ tvrdí někteří řidiči. Pravda, v Hradci ještě letos snad ani pořádně nesněžilo, až na těch pár přeháněk, kdy sníh vzápětí roztál . Lidé si libovali, že letos se paní zima vybouří na horách, ale Hradec a okolí nechá v klidu. Vždyť ještě v lednu se zelenala tráva a pučely pupeny na stromech i keřích. Jenže ouha, stačí bratru deset čísel a řidiči v Hradci hovoří o naprosté kalamitě. Ale říkám si, že zase tak zlé to asi být nemohlo, když jsem i včera v ulicích zahlédla ortodoxní cyklisty, jak si to šlapou po chodnících i silnicích a uvádějí do zoufalství pěší i řidiče. Ruku na srdce, ať chceme nebo ne, je polovina února a jednoduše zima. Na jaro, první květiny i pupeny si zkrátka ještě budeme muset nějaký ten týden počkat. Minimálně do 21. března, tedy prvního jarního dne.