Víla Pralinka či skřítci Buchtička, Sklepník a Dobřík od dnešního dne budou vozit cestující po krajské metropoli. Dopravní podnik totiž uvedl do provozu šest zbrusu nových nízkopodlažních trolejbusů.

Inspirací byly postavičky z knížky Augustinovy pohádky královéhradecké spisovatelky a ilustrátorky Marty Pohnerové. „Osobité postavičky, které v ní vystupují, jsou spjaty se starým městem či okolím muzea,“ přibližíla Marta Pohnerová. Dodala, že hradecké děti tyto postavy dobře znají nejen ze stránek této knížky, ale i z akcí pořádaných v Hradci Králové.

„Tyto vozy budou jezdit především na linkách 3, 6 a 7. Linky 1 a 2 přednostně obsluhujeme kloubovými trolejbusy,” uvedl Deníku Leo Sedláček, vedoucí střediska městské hromadné dopravy.

Celkem má dopravní podnik k dispozici sto třicet tři vozů, devadesát šest autobusů a třicet sedm trolejbusů. Do roku 2013 do vozového parku přibude ještě čtrnáct nových trolejbusů.

Vozy Hradečákům poskytují komfortní cestování zejména díky stoprocentní nízkopodlažnosti, která je v celorepublikovém měřítku naprosto ojedinělá. Zásadním způsobem zlepšují kvalitu královéhradecké MHD především pro osoby se zdravotním a pohybovým postižením, ale nezanedbatelný je také jejich úsporný provoz.

Na první pohled se nové trolejbusy liší od starších typů počtem dveří. Mají čtvery dveře, tedy jedny navíc. Nejvzdálenější dveře z pohledu řidiče mají zajištěn monitoring kamerou.