Například hradecký krajský úřad je kritizován za to, že údajně odmítá řešit údajnou nečinnost stavebního úřadu v Hořicích, stejně jako černé stavby a diskriminaci občanů. Nutno dodat, že hradecký krajský úřad se za informační nevstřícnost dostává do nominací na cenu „Zavřeno“ se železnou pravidelností.

Ještě pikantnější je však stížnost na dašický městský úřad: „Zdejší místostarosta po poradě s právničkou města odmítají sdělit občanovi údaje o veřejné zakázce s tím, že akce není dokončena a nejprve chtějí informovat zastupitele. Obávají se medializace,“ zní doslovný přepis důvodů nominace.
A zmiňovaný Lanškroun? Ten pravděpodobně doplácí na loňské vítězství v antisoutěži, kdy byl naopak kladně hodnocen za otevřenost občanům. Letos je vše jinak. Občané si stěžují, že se kvalita poskytovaných informací z úřadu, který loni získal hlavní cenu „Otevřeno“, naopak zhoršila.

Nominací je více, například Ústí nad Orlicí je ale několikrát nominováno právě na pozitivní anticenu „Otevřeno“. Celkem se do klání sešlo rekordních 127 tipů z celé země. O vítězi bude po ověření oprávněnosti nominací rozhodovat odborná porota. Výsledky soutěže budou vyhlášeny 29. září.