Vizi Krakonošův pas chtějí uvést do života iniciátoři z Královéhradeckého a Libereckého kraje. Za pouhých sto korun by tak mohl zájemce celý den jezdit vlaky na vybraných železnicích, dále příměstskou autobusovou dopravou, ale i ve vrchlabských a trutnovských autobusech městské hromadné dopravy.

Jízdenka má platit v území ohraničeném městy a obcemi Královec, Trutnov, Hostinné, Kunčice nad Labem, Martinice v Krkonoších, Stará Paka, Semily, Železný Brod, Tanvlad, Kořenov a Harrachov. Skupinový Krakonošův pas pro pět osob přijde na 200 korun na den.

„V Krkonoších jednotná jízdenka chybí. Veřejnou dopravu tu kromě běžných železničních a autobusových spojení zajišťují v turistických sezónách pouze autobusové linky nazývané Krkobusy, které propojují horská střediska. Možnost zakoupit si lístek na celý den však cestující nemají. Proto vznikla vize projektu Krakonošův pas,“ vysvětlil Vladimír Richter, radní pro dopravu Libereckého kraje, kde se ve středu záměr projednával.

„Zavedením celodenních jízdenek se zvýší turistický ruch v oblasti a zlepší využívání veřejné dopravy. Pokles tržeb u zapojených dopravců nepředpokládáme,“ nešetří optimismem radní Richter.

Na železnici má jízdenka platit na tratích Stará Paka – Železný Brod, Železný Brod – Tanvald, Tanvald – Harrachov, Stará Paka – Trutnov hl. n., Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou, Trutnov hl. n. – Žacléř, Kunčice nad Labem – Vrchlabí a Trutnov hl. n. – Svoboda nad Úpou.

V autobusové dopravě se do projektu zapojí provozovatelé: ČSAD Jablonec nad Nisou a.s., ČSAD Semily, a.s., KAD, spol. s r.o. a OSNADO spol. s r.o. První schůzky zúčastněných plánují kraje už na říjen.