Pokud jste vyrazili nakupovat na středeční Zimmarkt, podobnou podívanou si vaši příbuzní pod vaším stromečkem neužijí. Co kousek, to totiž originál. Většinou vtipný a stoprocentně handmade – tedy ručně vyrobený.

Šperk vyřeže laser

„Výrobek si nakreslím, překreslím ho do počítače a laser pak vše vyřeže přesně podle trajektorie, kterou mu navrhnu," popisuje cestu za nerezovými šperkem, což je velmi často králík, usměvavá brunetka Tereza Drahoňovská. Na Zimmarku u studijní a vědecké knihovny prodávala i další věci: Náušnice, brože, přívěsky,… Její autorské věci najdete i na internetu. Třeba na stránkách fler.cz, kde je prodává jako Mellory.

Na internetu můžete narazit i na zajímavé kousky od Kateřiny Bramborové z Hradce, jež nemohla na sousedském zimním jarmarku, který pořádal projekt Zaber Hradec, chybět. V nabídce měla i peněženky vyráběné z recyklovaného reklamního banneru. „Je to super materiál. Omývatelný, nepromokne a vydrží dlouho," ukazuje Kateřina nakupujícím. Líbí se i její ručně šité sukně. „Jsou přizpůsobené každé životní situaci. Můžete je nosit teď až budete jednou těhotná," vtipkuje mladá žena.

Hned o kousek dál se příchozí zahřívají domácím karamelovým svařákem nebo výbornou kávou z kavárny Café Na Kole. „Byli jsme na prvních sousedských slavnostech, líbilo se nám to, a tak se účastníme každého setkání," shrnuje spolumajitel oblíbené hradecké kavárny Jakub Fabián.

Aby Hradec žil

„Zaber Hradec je o tom, že si vždy vyhlídneme nějaký prostor ve městě, který potřebuje oživit. Pak tam uspořádáme setkání. Vymyslíme program, aktivity a snažíme se, aby Hradec opravdu žil," vysvětluje záměr Zimmarku jedna z organizátorek Natálie Barcalová. Lidé se už tak během letošního roku sešli například na pikniku v Šimkových sadech nebo na Baťkově náměstí. „Chceme, aby se lidé sblížili, šli si spolu popovídat, něco prožít a vznikla tu taková přátelská atmosféra," dodává Natálie.

Začátky setkání pod taktovou Zaber Hradec byly sice podle ní možná trochu rozpačité, teď už ale přichází čím dál více lidí. „Může se zúčastnit opravdu každý. Zimmarkt je sice naše poslední letošní akce, už se ale těšíme na jaro, kdy plánujeme další setkání," slibuje organizátorka.