Co je koronavirus?Zdroj: DeníkÚstavy na Královéhradecku většinou přikročily k doporučení omezit návštěvy, některé se veřejnosti uzavřely.

Od pátku tak platí zákaz návštěv v Domově důchodců v Černožicích. „V současné době hrozby koronavirem je to čistě preventivní opatření. Hlavně o víkendech totiž nejsme schopni uhlídat všechny návštěvy, zda dodržují hygienické požadavky. Navíc nemáme dostatek roušek, které bychom mohli příchozím poskytnout,“ uvedl ředitel černožického domu Martin Scháněl a dodal, že se lidé o přijatém opatření dozvědí nejenom z webu domova, ale mnohým rodinným příslušníkům pošle zařízení pro seniory i sms a mailovou zprávu.

Online reportáž

V souvislosti s ukončením jarních prázdnin v okrese Hradec Králové a návratu občanů Královéhradecka ze zahraničí platí od soboty zákaz návštěv také v Domově U Biřičky. „Důvodem je ochrana našich nejstarších před nákazou COVID – 19. Výjimky povolím v případech zvlášť hodných zřetele,“ odůvodnila zákaz ředitelka zařízení Daniela Lusková.

Levitovo centrum následné péče v Hořicích ve středu rozhodlo na základě doporučení ministra zdravotnictví zakázat návštěvy. „Bezpečnost našich klientů je na prvním místě,“ říká ředitel ústavu Roman Bečvář. Pro klienty jde o stejné omezení jako v případě chřipkové epidemie. Léčebna se snaží v rámci prevence dělat maximum, někteří zaměstnanci zrušili své zahraniční dovolené a dorazit by měly i respirátory, i když podle ředitele značně předražené. Mezi klienty rozhodně nepanuje kvůli koronaviru panika.

Ilustrační foto.
Najít náhradní domov pro seniory se snaží samy obce

Už od 2. března platí zákaz návštěv až do odvolání také v Domově Jitřenka v Opočně. Zákazy dále platí také v domovech pro seniory v Týništi nad Orlicí, Přepychách či Albrechticích nad Orlicí.

Na základě důrazného doporučení ministra zdravotnictví byly už na začátku týdne zakázány návštěvy v Broumově v Domově pro seniory a v domech s pečovatelskou službou zavedli omezení návštěv.

K omezení sáhl z důvodu případného rizika nákazy i Domov důchodců Borohrádek. Stejná situace je v trutnovském domově seniorů.

„Žádáme příbuzné a známé našich uživatelů, aby v případě respiračních onemocnění odložili návštěvu svých blízkých na dobu, kdy budou sami zdrávi,“ uvedla k opatření Irena Vondráčková, ředitelka Domova pro seniory Trutnov a pokračovala: „Zároveň žádáme všechny, kteří pobývali v oblastech s prokázaným coronavirem, aby respektovali doporučení a dodržovali nařízenou karanténu.“

Ilustrační foto.
Nemocnice omezují návštěvy

Také v Domově důchodců ve Dvoře Králové nad Labem vyhlásili pouze omezení návštěv, nikoliv úplný zákaz. Lidem, kteří přijdou za svými příbuznými doporučují, aby návštěvu odložili, pokud se cítí nemocní, a při příchodu použili dezinfekci. Ve Vrchlabí v Domově pro seniory k zákazu zatím nepřistoupili.

Také novopacký domov od 2. března doporučil omezení návštěv. Ředitel Vladimír Šimek opatření vítal. „Nakoupili jsme dezinfekci, rukavice, roušky. Nejbezpečnější pro naše klienty samozřejmě je domov uzavřít na nezbytnou dobu,“ míní.

Milíčeveský nebo jičínský domov pro seniory nechávají zatím na veřejnosti, aby zvážila návštěvu blízkých. „Věříme, že lidé, kteří vycestovali do ciziny nebo trpí virózou od návštěvy upustí, aby neohrozili své blízké,“ říká ředitel milíčeveského ústavu Pavel Jór. Ujišťuje, že zařízení má dostatečné zásoby jídla, zato malé rezervy dezinfekce. „Nedaří se nám sehnat dezinfekci, roušky ani respirátory,“ posteskl si.

Ředitelka Domova důchodců v Polici nad Metují Jana Šrámková návštěvy rovněž plošně nezakázala - zákaz se týká pouze těch osob, které v posledních dvou týdnech pobývaly v zahraničí. Ostatní příbuzné klientů ale vyzývá, aby návštěvu zvážili zejména v případě příznaků nachlazení nebo chřipkového onemocnění.

Ilustrační foto
Koronavirus vystavil omezení v dárcovství krve

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník