Ke středeční 9 hodině ráno evidovali hygienici v Královéhradeckém kraji 7360 aktivních případů onemocnění Covidem-19. Nově odhalených jich přibylo oproti údajům z předchozího dne přibylo 729 a o dalších 11 narostl počet zemřelých 3 na Hradecku, 1 na Jičínsku, 5 na Náchodsku a po 1 na Rychnovsku a Trutnovsku). Doposud v souvislosti s nákazou Covid-19 zemřelo v kraji 105 osob. Nejvíce nemocných bylo ve středu na Hradecku - 2505, následovalo Náchodsko s 1666 nakaženými, na Trutnovsku jich bylo 1519, na Rychnovsku 963 a na Jičínsku 728. Bilance uzdravených ve středu narostla oproti té úterní o 697 osob.

Za posledních 7 dní se situace na Rychnovsku citelně zhoršila například v Kvasinách, kde žije 1706 obyvatel. Zatímco týdenní přírůstek nových covidových případů tu k 25. říjnu činil 31, k 27. říjnu to bylo již 69. A také dvoutisícový Borohrádek zaznamenal větší skok - z 27 případů za týden k 25. říjnu na 66 k 27. říjnu.

Město Borohrádek zřídilo krizovou telefonní linku 725 086 522. V provozu je v pracovní dny od 8 do 15 hodin. Slouží seniorům a osobám v karanténě, kteří si nemohou zajistit nákup základních potravin, základního sortimentu drogerie a léků.

Vláda od středy vyhlásila další omezení. Nově zaměstnavatelům nařídila, aby co možná v největším měřítku poslali své zaměstnance na home office, začal platit také zákaz vycházení mezi 21. a 5. hodinou ráno kromě pracovních povinností, neodkladných cest a několika dalších výjimek. Další opatření se opět dotkla prodejců a také nemocnic. Nemocnice nesmí přijímat pacienty na plánované - neakutní operace, aby zajistily dostatek lůžek pro covid-19 pozitivní pacienty. K tomuto kroku se však řada z nich uchýlila už před několika dny, a to včetně hradecké fakultní nemocnice.

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové nyní hledá nejen nové pracovní síly, ale i dárce plazmy pro léčbu nemocných s Covid-19. Podání plazmy, odebrané uzdravené osobě po prodělaném koronavirovém onemocnění, je jednou z možností léčby pacientů s koronavirovou infekcí. Od června tuto plazmu darovaly desítky dárců, využita byla k léčbě pacientů v královéhradecké fakultní nemocnici, ale také v krajských nemocnicích.

„Zájemci o darování plazmy mohou přijít bez objednání na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové, v pracovních dnech od 7 do 11 hodin a ve středu od 14 do 17 hodin, kdy jim odebereme vzorek krve na zjištění protilátek proti koronaviru a vyšetříme je, zda splňují kritéria dárcovství,“ sdělil primář transfuzního oddělení Vít Řeháček.

Osoby s vysokou hladinou protilátek proti COVID-19 budou za jeden až tři týdny vyzváni k vlastnímu odběru plazmy pro léčbu pacientů.

Odběr plazmy trvá zhruba 45 minut. Plazmu lze darovat vícekrát, minimální interval mezi dvěma odběry je 14 dnů. Transfuzní oddělení hledá dárce ve věku 18 až 65 let s trvalým pobytem v ČR a platným zdravotním pojištěním, kteří se v poslední době již uzdravili z infekce COVID-19. Dalším podmínkou je, že zájemce o dárcovství nikdy nedostal transfuzi a u žen, že nebyly těhotné. Pro zájemce platí další podmínky pro dárce krve, které je možné najít na www.fnhk.cz/transf, případné dotazy můžete položit na e-mailu: transf@fnhk.cz nebo na telefonním čísle 495 832 672.
(zdroj: FN Hradec Králové)