Klíčové číslo reprodukční číslo (číslo R) je totiž aktuálně v kraji výrazně nižší než 1. Každý člověk s pozitivním výsledkem tak v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka. Aktuálně je číslo R pro Královéhradecko na hodnotě 0,67. To je dokonce menší hodnota, než s jakou počítal nejoptimističtější model vývoje ze začátku listopadu. Podle modelu s číslem R 0,73 by měl být denní přírůstek v kraji 30. listopadu 154 lidí. Podle současného vývoje by tedy dokonce mohly denní přírůstky už na přelomu listopadu a prosince klesnout pod stovku. Koncem října byly přitom nad tisícovkou.

Klesat by měl i počet pacientů v nemocnicích. Například minulý týden se snižoval počet hospitalizovaných napříč krajem v součtu o devět lidí denně. Do konce listopadu by tak mohl počet lidí, kteří jsou v nemocnicích s onemocněním covid-19, klesnout zhruba na dvě stovky. Nejvíce, asi 450, jich bylo v nemocnicích na začátku listopadu. Jen pomalu zatím klesají počty pacientů vyžadující intenzivní péči. Zpomalovat začaly i počty obětí. Za posledních sedm dní zemřelo v kraji 55 lidí s onemocněním covid-19. Týden předtím to bylo 101 lidí.

Lidé s rouškami v ulicích Hradce Králové.
Hradecko je podle systému PES třetím nejrizikovějším okresem v zemi

V sytému PES je kraj aktuálně na hodnotě 68. Hůř je na tom pouze kraj Vysočina. Pro rozvolňování opatření je ale zatím klíčová pouze hodnota pro celou Českou republiku. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného totiž bude až do třetího stupně rozvolňování plošné, rozdíly mezi regiony tak zatím neznamenají jiný stupeň opatření. Aby se Česko dostalo na třetí stupeň, musela by hodnota sedm dní po sobě zůstat maximálně na hodnotě 60. V neděli ale zatím stále byla na čísle 62. Už několik dní je jasné, že od pondělí 23. listopadu přechází Česko na čtvrtý stupeň opatření. Jestli hned další týden přejde na stupeň třetí, zůstává zatím nejasné.