Přestože podle ministerstva zdravotnictví bylo jen během prvního březnového týdne v Itálii skoro 20 tisíc Čechů, ještě minulý týden stejné ministerstvo informovalo jen asi o 1500 lidech v karanténě. Lidé se proto na sociálních sítích často ptají, zda hygienici a lékaři nedělají svou práci nebo zda je navrátilci vůbec nekontaktují. Problém s počtem udělených karantén je ovšem jinde.

Lidem vracejícím se z Itálie nařizovali hygienici karanténu jen do konce února. Od té doby tato povinnost přešla na praktické lékaře. „Ti nás ale o jimi nařízených karanténách přímou cestou neinformují,“ potvrdila mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí. Zatímco hygiena tak k pondělí hlásila v kraji už jen 15 platných karantén, reálné číslo je řádově vyšší. Přesný počet lidí v karanténě není možné zjistit. Určitým vodítkem ale může být počet vydaných elektronických neschopenek.

Na konci minulého týdne informovala ministryně práce a sociálních věcí, že přes e-neschopenku je v celé České republice zaevidováno téměř 24 tisíc lidí v karanténě. Podle dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), ze kterých vychází i samotné ministerstvo, pak vyplývá, že v Královéhradeckém kraji je k nedělnímu datu evidováno 901 lidí v izolaci. Krajský prim drží s 301 obyvateli v karanténě okres Náchod. Pomyslná druhá příčka s 283 případy patří Hradci Králové a třetí příčku obsadil Trutnov se 153 lidmi v izolaci. Pod stovkou se pak drží Jičín (91) a Rychnov nad Kněžnou (73).

Mezi lidmi, kteří musí nedobrovolně trávit čas v karanténě je i několik příslušníků Integrovaného záchranného systému. Podle mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilové je v karanténě osm zdravotníků z holdingu. „Žádný z nich ale není nemocný,“ řekla Chytilová. Nakaženého nehlásí ani krajští hasiči, kde je v současné době v karanténě 14 lidí. „Všechny karantény souvisí s cestami do zahraničí. Nikdo z hasičů není zasažen koronavirem,“ informovala mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Na čtyři desítky případů karantény pak hlásí krajská policie. „V pondělí odpoledne jsme evidovali osmatřicet případů příslušníků policie v karanténě. Nikdo však není nemocný a taky zde se jednalo o případy spojené s návratem do vlasti,“ potvrdila policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

Celkový počet lidí v karanténě je v Královéhradeckém kraji ještě výrazně vyšší. ČSSZ totiž neeviduje lidi, kteří během karantény pracují z domova a nemají neschopenku.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in