Přesto někteří lékaři na Hradecku už očkují. Přebytek vakcíny jim poskytla fakultní nemocnice, která ji nestačila sama využít. Šlo prý o mimořádnou situaci.

MUDr. Petr Šubrt z Libčan začal s očkováním pacientů ve své ordinaci už minulý pátek. Všichni pozvaní tuto příležitost využili a lékař očkuje dál.

Petr Šubrt zastupuje Sdružení praktických lékařů a jedná s krajem o zapojení praktiků do očkování. Měsíčně by od dubna mohli naočkovat v kraji až 45 tisíc dávek vakcíny. Vše samozřejmě závisí na jejím dostatečném množství.

„Jednání s krajem jsem se zúčastnil v pondělí. Kraj bohužel stále nemůže garantovat počet dodaných vakcín. Když přijdou v březnu, spustí se očkování u praktiků v březnu. Není to tak, že se neděje nic,“ vysvětluje.

Ilustrační foto.
Vakcína funguje, potvrzuje se v královéhradeckých domovech pro seniory

Ministerstvo i kraje mají nyní k dispozici seznamy lékařů, kteří jsou ochotni pomoci. Na Královéhradecku je jich dvě stě.

„Bohužel, situace je taková, že když srovnáte počet dodaných vakcín a naočkovaných, tak se stále někde skrývá nespočet dávek, které se k lékařům bohužel nedostanou,“ naznačuje praktik nekoncepčnost celého systému. Situace se podle něho překotně vyvíjí každý den.

Lékaři už měsíce čekají

„Minulý pátek jsem obdržel email z kraje, že se záležitost očkování v kraji řeší, ale podrobné informace zatím nejsou,“ uvedl k vakcinaci na covid 19 jeden z praktických lékařů na Jičínsku, který chce své pacienty začít očkovat co nejdříve. Stále ale jen čeká.

Praktický lékař Leoš Glanc z Nové Paky dokončil očkování seniorů v novopackém domově a pokračovat by chtěl u svých pacientů. Doufá, že pomohl vytvořit první bezpečný ostrůvek proti covidu v Nové Pace.

„Naším úkolem je vytvářet další ostrůvky kolem sebe. Důležité je zanechání politikaření, protože virus není politika,“ uvedl Leoš Glanc. Sám vidí účinnou cestu v proočkování populace, pokračující osvětě a kladení důrazu na individuální odpovědnosti každého z nás.

„Jsme připraveni už řadu týdnů i měsíců. Jde o pandemickou situaci, tak pojďme očkovat. Účinnost vakcíny AstraZeneca je obrovská a pokud zabrání smrti lidí nebo jejich vážnému zdravotnímu stavu, není o čem diskutovat,“ domnívá se zkušený lékař a dodává: „Víme o tom, že očkovat se mělo od března, ale zatím k nám žádné podrobné informace nedorazily.“ Sám je ochoten očkovat zájemce i v sobotu.

Ilustrační foto.
Očkovací centrum: V Jičíně je ve hře nemocnice i škola

„Stále nemáme metodiku na očkování pro praktiky. Situace, ve které jsme dnes, nastala tím, že se ke všemu přistupovalo povrchně. Je mně líto, že nás čekají další plošná opatření, ale není zbytí,“ míní Dana Kracíková, předsedkyně krajského zdravotního výboru.

„Největším problémem je nedostatek vakcín pro očkování praktickými lékaři. Je pro mě naprosto nepochopitelné, jak vázne distribuce. Od léta se ví, že budeme očkovat a stát teprve nyní hledá distributora?“ zlobí se Dana Kracíková. I ona vnímá zájem o očkování ze stran lékařů i pacientů. Podle ní je to správná cesta.

Podle vyjádření Dany Kracíkové má kraj v březnu získat pouze vakcínu firmy Pfizer, která je pro praktiky nevhodná. V dubnu má dorazit AstraZeneca.