„Stát sliboval několik desítek tisíc respirátorů, ale k nám jich zatím přišlo tristních 1050, kdy většina z nich poputuje do hradecké fakultní nemocnice,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán s tím, že fakultní nemocnice z této sumy získá tisíc respirátorů a zbylých padesát si rozeberou pracovníci krajské záchranné služby.

Hejtmanství tak stále nemůže rozjet odběrové týmy, které by ulehčily práci zatím jediného odběrového místa - hradecké fakultní nemocnice. „Chceme zvýšit odběrová místa. Sestry i zdravotnické dopravní služby máme již proškoleny. Chybí nám však stále státem deklarovaná pomoc v podobě dodávky deseti tísíců respirátorů a dalších zdravotnických pomůcek. Dá se tak říct, že jsme zakleknuti, ale zatím nemůžeme dát startovní výstřel. Očekávali jsme několik set respirátorů a dalších pomůcek pro tuto službu, ale v době, kdy stát dodal takové minimalistické množství, ji ještě opravdu rozjet nemůžeme,“ posteskl si hejtman a dodal že odběrové týmy by měly nově jezdit z Rychnova nad Kněžnou a Jičína.

„To jsou služby námi spravovaných organizací. Máme také dohod se soukromými poskytovateli pro Náchodsko a Trutnovsko. Hvězdicovité pokrytí kraje řešíme také s Báňskou záchrannou službou v Odolově, která je taktéž připravena. Ale nyní opravdu čekáme na pomůcky,“ dodal Jiří Štěpán.