Největší počet uchazečů o senátorský post hlásí necelé čtyři měsíce před volbami Hradecko. Na start pomyslného závodu se tam přihlásilo už osm kandidátů.

Překvapivý tah oznámil minulý týden současný senátor za Hradecko Jaroslav Malý. Funkci totiž nebude obhajovat v barvách ČSSD, ale jako nezávislý kandidát. Sociální demokraté mu i tak vyjadřují podporu. "Rozhodnutí pana senátora naše vztahy nenarušilo. Jsme dohodnutí, že v případě zvolení zůstane v senátorském klubu ČSSD," potvrdil Deníku krajský šéf strany Jan Birke.

Již dříve oznámili kandidaturu na Hradecku i bývalý šéf hradecké záchranky a současný poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek, vysokoškolský pedagog Pavel Vacek (Piráti) a Jan Holásek z HDK, který má podporu i TOP 09. Nově přibyla i další jména. O křeslo senátora se bude ucházet i advokát a bývalý poslanec Pavel Staněk (ODS), lékař a dlouholetý hradecký zastupitel Jan Čáp (KDU-ČSL), další matador hradecké komunální politiky Lubomír Štěpán (KSČM) a advokátka Markéta Pakandlová (SPD).

Dvořák do boje nejde

Nepotvrdily se naopak spekulace o možné kandidatuře bývalého hradeckého primátora Martina Dvořáka za hnutí STAN. Starostové podle krajského předsedy Josefa Cogana s největší pravděpodobností na Hradecku podpoří pirátského kandidáta Pavla Vacka.

Na první pohled stejná situace jako na Hradecku je i na Rychnovsku. I zde před šesti lety zvítězil kandidát ČSSD, který už jde tentokrát do voleb sám jako nezávislý. Vztah mezi rychnovským senátorem Miroslavem Antlem a sociální demokracií je zde ovšem výrazně horší. Antl se s krajským vedením strany rozešel ve zlém a ČSSD proti němu plánuje nasadit vlastního kandidáta.Vyloučená není kandidatura hejtmana Jiřího Štěpána, v současnosti je ale favoritem jiný kandidát. Jeho jméno zatím Birke prozradit nechtěl.

Podobně nejistá je na Rychnovsku situace i u dalších velkých stran. O vlastním kandidátovi zatím pouze uvažují ve hnutí ANO i v ODS. Hned několik stran by naopak mělo podpořit kandidáta TOP 09 Jana Grulicha. Podporu pro ředitele základní školy v Dobřanech a krajského zastupitele otevřeně deklarují Starostové a HDK a jednají o ní i Piráti. Vlastního kandidáta nepostaví ani KDU-ČSL. Kromě Antla a Grulicha jsou tak dalšími potvrzenými kandidáty pouze místostarosta Bystré v Orlických horách a krajský zastupitel Josef Lukášek (KSČM), bývalá poslankyně Vladimíra Lesenská (SPD) a nezávislý kandidát, odborník na vodárenství, Drahoslav Chudoba.

Volby po dvou letech

Nejméně potvrzených kandidátů je zatím na Trutnovsku, kde se budou volby konat už po dvou letech. Svůj zkrácený mandát bude obhajovat dlouholetý starosta Vrchlabí a krajský zastupitel Jan Sobotka (STAN), kterého by měli podpořit i Piráti a TOP 09. Vyzyvateli pak budou starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím (ANO), právnička a majitelka Luční boudy Klára Sovová (ODS) a podnikatel Michal Slavka (SPD). Svého kandidáta na Trutnovsku zřejmě nepostaví komunisté. „Existenci Senátu považujeme totiž dlouhodobě za zbytečnou,“ řekl Deníku poslanec a zastupitel Trutnova Zdeněk Ondráček. Otazník pak zůstává u ČSSD. "Uvažujeme o vlastním kandidátovi, případně se bavíme i o podpoře některého z těch jistých. Já osobně bych podpořil Jana Jarolíma," vysvětlil krajský šéf sociálních demokratů Jan Birke.