Za první den fungování odebrali v nově otevřeném odběrovém místě na parkovišti před vjezdem do areálu hradecké nemocnice zdravotníci vzorky celkem osmi lidem s podezřením na onemocnění COVID-19.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Až do poloviny tohoto týdne zajišťoval odběr vzorků v celém kraji pouze odběrový tým se sestrami z Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK), který jezdil za pacienty domů. Počet vzorků, které tento tým odebírá, se od začátku epidemie postupně zvětšuje. "V posledních dnech odebíral mezi 10 až 20 vzorky denně," řekl Deníku mluvčí FNHK Jakub Sochor. Domů za pacienty bude odběrový tým jezdit i v dalších dnech. Počet odebraných vzorků se tak v součtu s nově zřízeným místem blíží ke třiceti za jeden den. Číslo přesto na první pohled vypadá jako nízké. V celé zemi se totiž například během středy podařilo otestovat téměř 1800 nemocných.

Odebírat vzorky plánují i další nemocnice v kraji. Jako první by se už v pondělí měla přidat trutnovská nemocnice. "Všechno se připravuje, testovat nemocné by zdravotníci měli ve stanu před nemocnicí. Prioritně půjde o testování osob, které jsou indikovány Krajskou hygienickou stanicí," potvrdila mluvčí zdravotnického holdingu Lucie Chytilová.

Přibude i trutnovská laboratoř

Kromě odběrového místa se v Trutnově od příštího týdne rozjede i testování vzorků v tamní laboratoři. Na seznamu schválených laboratoří ministerstva zdravotnictví se objevila před týdnem. Kvůli nedostatku testovacích sad však doposud musela zájemce odmítat. To se nyní změní. "Počítáme s tím, že laboratoř na začátku zvládne otestovat sto vzorků denně a postupně se to číslo bude navyšovat," informovala Chytilová. Teprve po spuštění laboratoře se příštím týdnu zdravotnický holding rozhodne, zda umožní v Trutnově testování i pro samoplátce.

Počet testovaných zvýší testy z Číny

Doposud testuje veškeré vzorky z Královéhradeckého i Pardubického kraje pouze laboratoř ve FNHK. I její kapacita dosahuje zhruba sto vzorků denně. Podle nemocnice je zatím dostatečná.

Protože Královéhradecký kraj během středy získal celkem tři tisíce rychlotestů dopravených do České republiky z Číny, dá se očekávat, že počet testovaných se v příštích dnech začne výrazně zvyšovat.

Za celou dobu trvání epidemie zatím v hradecké laboratoři otestovali ke včerejšímu dni vzorky 146 pacientů z Královéhradeckého kraje. Laboratoře v celé zemi přitom už otestovali vzorků skoro deset tisíc. Nízké číslo je zarážející i proto, že začátkem března byly v krajském městě a jeho okolí jarní prázdniny, které stovky rodin trávily v zahraničí. Z Itálie a Rakouska, kam Češi jezdí na prázdniny nejčastěji, si nemoc COVID-19 přivezlo už více než 150 lidí. Přímou spojitost s cestami do zahraničí mají i všichni nakažení v Královéhradeckém kraji.

Během čtvrtečního dne se počet nakažených nezvýšil. Hygienici v regionu stále evidují 14 lidí nakažených novým koronavirem. Všichni mají naštěstí lehký průběh nemoci a zůstávají v domácí karanténě.

Koronavirus v Česku