Minulý týden skončila lhůta pro podávání kandidátek do letošních krajských voleb. Na krajský úřad dorazilo o pět kandidátek méně než u předchozích voleb v roce 2016. Ze 17 subjektů tenkrát dokázalo proniknout do zastupitelstva hned devět. Nyní se o úspěch v krajských volbách bude pokoušet 12 politických seskupení. Favoritem letošních voleb na Královéhradecku je hnutí ANO. To ostatně zvítězilo ve volbách i před čtyřmi lety - suverénním způsobem o 12 procent před druhou ČSSD. Jenže krajská vláda vznikla v rekordně rychlém čase bez vítězného hnutí spojením ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, TOP 09 a Starostů a Východočechů. Cílem ANO je proto tentokrát nejen zvítězit, ale hlavně získat pro svého lídra Jaromíra Dědečka post hejtmana. Dosavadní hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) jde do voleb jako lídr koalice Spolu pro kraj. V té kromě sociálních demokratů najdeme i zástupce Zelených - hned dvojkou na kandidátce je náměstek hradeckého primátora Martin Hanousek.

Ambice na zisk hejtmanského křesla má i současný 1. náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS). Občanští demokraté pro podzimní volby vytvořily silnou koalici s hnutím STAN a Východočechy. Na prvních třech místech společné kandidátky tak kromě Červíčka nechybí náměstkyně pro oblast školství Martina Berdychová (Východočeši) a radní pro oblast financí Rudolf Cogan (STAN). Vysoké ambice budou mít také Piráti. Jejich lídrem je hradecký zastupitel a obchodní analytik Pavel Bulíček.

Kandidátem na hejtmana je i současný náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09). Ten povede koalici s názvem Spojenci pro Královéhradecký kraj. Kromě TOP 09 do ní patří Hradecký demokratický klub a Liberálně ekologická strana.

V obměněném složení jde do voleb Koalice pro Královéhradecký kraj. Součástí je tentokrát KDU-ČSL, Volba pro město a Nestraníci, lídrem bývalý vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Kandidáty na hejtmana jsou i další dva poslanci. Komunisty povede do voleb jako lídr Zdeněk Ondráček, hnutí SPD pak Zdeněk Podal. Poprvé se do krajského zastupitelstva budou chtít dostat zástupci Trikolóry s podporou Svobodných a Soukromníků. V čele kandidátky stojí podnikatel Jiří Matoušek. O úspěch budou usilovat i Rozumní vedení Václavem Makaloušem. Do voleb jde na Královéhradecku i Demokratická strana zelených - za práva zvířat a strana Volte Pravý Blok www.cibulka.net.

Zkušení politici

Napříč stranami obsahují kandidátní listiny zajímavá jména. Nechybí mnoho poslanců, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) nebo krajský šéf hasičů František Mencl (Spolu pro kraj).

Podivuhodná jsou i některá další povolání uvedená na kandidátkách. Za ODS kandidují evangelický farář nebo rybníkář, hnutí ANO má na kandidátce ošetřovatele cizokrajných zvířat, Trikolóra motocyklového závodníka. Pirát Petr Jeništa uvedl jako své první povolání, že je "táta" a Petra Bašová z ANO o sobě uvedla v kolonce povolání pouze označení "Patriotka Náchoda".

Nepřekvapí věkový průměr kandidátů. Nejnižší mají suverénně Piráti - zhruba 38 let. Přes 50 let se naopak v průměru věku kandidátů dostalo hnutí ANO a KSČM.