Velmi pozitivní informace chodí v posledních dnech od krajských hygieniků. Přírůstky nakažených jsou totiž v hradeckém regionu minimální a výrazně naopak roste počet lidí, kteří už se z nemoci covid-19 vyléčili. Počet aktivních případů, tedy lidí, kteří s koronavirem bojují, tak postupně klesá. Na konci dubna jich bude v kraji výrazně méně než o měsíc dříve.

Zatímco na konci března se nákaza za jediný víkend prokázala v kraji u 25 lidí, nyní se na podobné číslo dostaneme, sečteme-li potvrzené případy za poslední tři týdny. Začátkem dubna se přitom razantně zvýšil počet testů. Odběrová místa postupně otevřely všechny nemocnice spadající pod Královéhradecký kraj. Svůj provoz neomezují ani nyní. Přesto se situace v regionu nezhoršuje. Královéhradecký kraj zůstává jedním z nejméně zasažených.

Ilustrační foto.
Nemocnice opět vykonává neakutní zákroky

Nadějně se epidemie vyvíjí v celé zemi. V Královéhradeckém kraji je ale její ústup přímo ukázkový. Zatímco v zemi přibylo za poslední dva týdny téměř 1400 případů, v kraji za stejnou dobu jen deset. Problém hygienici nezaznamenali ani po velikonočních svátcích, které mnoho lidí využilo po delší době k výletům a dalším cestám mimo domov.

Další pozitivní zprávou je, že za úbytek nových případů podle zdravotnického holdingu rozhodně nemůže omezení testování. „Počet testů se nesnižuje, spíše naopak, je jich víc. Například v pátek 24.dubna jsme v našich odběrových stanech odebrali 140 lidí a laboratoř v Trutnově vyšetřila tentýž den 131 vzorků. Celkem už laboratoř vyšetřila 2821 vzorků. Stany i laboratoř jsou momentálně vytížené nejvíce za celou dobu, kdy testujeme,“ řekla Deníku mluvčí holdingu Lucie Chytilová. Neustává ani počet pacientů přicházejících do odběrového stanu u hradecké fakultní nemocnice. „V pondělí jsme zde odebrali vzorky 92 lidem,“ potvrdil mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Tamní laboratoř zaznamenala oproti vrcholu epidemie pouze mírný pokles počtu rozborů. Testuje ale i vzorky z jiných krajů.

Medici bojují proti onemocnění Covid-19.
Medici bojují proti onemocnění Covid-19

Statistiky v kraji

Už osm a půl tisíce testů provedli zdravotníci v hradeckém kraji. Pozitivně testovaných je zhruba 180. Pozitivní je tak v průměru jeden člověk z 50 testovaných. I v této statistice patří kraj mezi premianty. V celé zemi je v průměru pozitivní jeden test ze 30.

Zhruba 130 lidí se v kraji už vyléčilo, takže aktivních případů je jen asi 50. Například v okrese Náchod, kde bylo vůbec nejvíce nakažených z celého kraje, se už stihlo uzdravit 54 lidí. Nemocných tak zůstává už pouze dalších devět.

Ilustrační fotografie.
Do mateřských škol se postupně vrací děti