Pouze v pěti okresech napříč celou Českou republikou je v současné době výskyt nakažených nemocí covid-19 vyšší než na Trutnovsku. Vyplývá to z nejnovějších dat ministerstva zdravotnictví, která přepočítávají aktuální data z okresů na na 100 tisíc obyvatel.

V nejsevernějším okresu Královéhradeckého kraje přibylo za poslední týden zhruba 70 případů nákazy a ve středu ráno se stalo Trutnovsko vůbec poprvé od začátku pandemie okresem s nejvyšším počtem aktivních případů v kraji. Příčinou intenzivního nárůstu je především lokální ohnisko v Úpici.

Řidič najel do protisměru, kde naboural do protijedoucího vozidla.
Při čelním střetu dvou aut se u Černilova zranili tři lidé

Nemoc se tam tento týden rozšířila v místním soukromém domově pro seniory Beránek. Během úterka a středy se tam postupně nakazilo asi 45 klientů a zaměstnanců. Další nakažené hlásí i v místních základních školách Bratří Čapků a ZŠ Úpice-Lány.

Zejména kvůli situaci na Trutnovsku svolal ve středu odpoledne hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) Bezpečnostní radu Královéhradeckého kraje. Po jejím jednání hejtman Deníku řekl, že lokální ohnisko v Úpici je lokalizované a nemělo by zde už docházet k dalšímu šíření. „V kraji pak není situace nikterak výjimečná a zatím nevíme o podobném ohnisku. I tak by měli být lidé i nadále obezřetní a dodržovat nejenom hygienická pravidla, ale i nošení roušek,“ doplnil Štěpán.

Ruční granát. Ilustrační foto
Muž našel na Hradecku ruční granát. 24 hodin ho ponechal v autě

Situace v kraji podle hejtmana zatím nenasvědčuje tomu, že by se v kraji měly hromadně uzavírat školy nebo zdravotnická a sociální zařízení. Například nemocnice v Trutnově se ale ve čtvrtek odpoledne rozhodla na nepříznivý vývoj v okrese zareagovat. Ředitel nemocnice tak vydal plošný zákaz návštěv na všech odděleních. „Zákaz se nevztahuje na návštěvy u pacientů v terminálním stavu a u nezletilých pacientů“ informovala nemocnice na svém webu.

Přes nárůst pozitivních případů v posledních dnech stále patří kraj mezi nejméně zasažené regiony v zemi. Aktuálně hlásí méně nakažených pouze Liberecký a Ústecký kraj. Hospitalizováno je v hradecké fakultní nemocnici celkem 12 nakažených koronavirem, o tři více než před týdnem. „Stav jednoho z pacientů vyžaduje napojení na plicní ventilátor,“ upřesnil mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Hradecký útočník Erik Prekop si testy na koronavirus asi nezamiloval.
Do nosu opravdu ne? Moc děkuju...

Kraj pomáhá zasaženému domovu

Pomocnou ruku soukromému domovu pro seniory v Úpici podal Královéhradecký kraj. Senior domu Beránek vypomáhají v těžké situaci zaměstnanci domovů pro seniory zřizovaných krajem v Lamperticích a Tmavém Dole a také zaměstnanci domova pro osoby se zdravotním postižením v Hajnici. S žádostí o pomoc oslovil Senior dům Beránek i studenty Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Studenti, kteří mohou a chtějí zasaženému domovu pomoci, se mohou obracet přímo na e-mail socialni@sdbu.cz nebo zavolat na telefonní číslo 608 953 325.

Starosta Úpice také vyzval občany, aby zvážili konání hromadných akcí a účast na nich ve vnitřních i venkovních prostorech ve městě.