Pouze v pěti okresech napříč celou Českou republikou je v současné době výskyt nakažených nemocí covid-19 vyšší než na Trutnovsku. Vyplývá to z nejnovějších dat ministerstva zdravotnictví, která přepočítávají aktuální data z okresů na na 100 tisíc obyvatel.

V nejsevernějším okresu Královéhradeckého kraje přibylo za poslední týden zhruba 70 případů nákazy a ve středu ráno se stalo Trutnovsko vůbec poprvé od začátku pandemie okresem s nejvyšším počtem aktivních případů v kraji. Příčinou intenzivního nárůstu je především lokální ohnisko v Úpici.

Nemoc se tam tento týden rozšířila v místním soukromém domově pro seniory Beránek. Během úterka a středy se tam postupně nakazilo asi 45 klientů a zaměstnanců. Další nakažené hlásí i v místních základních školách Bratří Čapků a ZŠ Úpice-Lány.

Zejména kvůli situaci na Trutnovsku svolal ve středu odpoledne hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) Bezpečnostní radu Královéhradeckého kraje. Po jejím jednání hejtman Deníku řekl, že lokální ohnisko v Úpici je lokalizované a nemělo by zde už docházet k dalšímu šíření. „V kraji pak není situace nikterak výjimečná a zatím nevíme o podobném ohnisku. I tak by měli být lidé i nadále obezřetní a dodržovat nejenom hygienická pravidla, ale i nošení roušek,“ doplnil Štěpán.

Situace v kraji podle hejtmana zatím nenasvědčuje tomu, že by se v kraji měly hromadně uzavírat školy nebo zdravotnická a sociální zařízení. Například nemocnice v Trutnově se ale ve čtvrtek odpoledne rozhodla na nepříznivý vývoj v okrese zareagovat. Ředitel nemocnice tak vydal plošný zákaz návštěv na všech odděleních. „Zákaz se nevztahuje na návštěvy u pacientů v terminálním stavu a u nezletilých pacientů“ informovala nemocnice na svém webu.

Přes nárůst pozitivních případů v posledních dnech stále patří kraj mezi nejméně zasažené regiony v zemi. Aktuálně hlásí méně nakažených pouze Liberecký a Ústecký kraj. Hospitalizováno je v hradecké fakultní nemocnici celkem 12 nakažených koronavirem, o tři více než před týdnem. „Stav jednoho z pacientů vyžaduje napojení na plicní ventilátor,“ upřesnil mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Kraj pomáhá zasaženému domovu

Pomocnou ruku soukromému domovu pro seniory v Úpici podal Královéhradecký kraj. Senior domu Beránek vypomáhají v těžké situaci zaměstnanci domovů pro seniory zřizovaných krajem v Lamperticích a Tmavém Dole a také zaměstnanci domova pro osoby se zdravotním postižením v Hajnici. S žádostí o pomoc oslovil Senior dům Beránek i studenty Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Studenti, kteří mohou a chtějí zasaženému domovu pomoci, se mohou obracet přímo na e-mail socialni@sdbu.cz nebo zavolat na telefonní číslo 608 953 325.

Starosta Úpice také vyzval občany, aby zvážili konání hromadných akcí a účast na nich ve vnitřních i venkovních prostorech ve městě.