Letošní novinkou přijímacích zkoušek na střední školu byl elektronický systém, kde si mladí lidé mohli navolit až tři školy podle svých vlastních priorit. Podle hejtmanství se ale ukázalo, že ne každý zvolil správnou strategii při výběru takzvané záchranné volby a nepřijala ho žádná z vybraných škol. Královéhradecký kraj se rozhodl takovým uchazečům pomoci zorientovat v jejich situaci.

„Víme o desítkách případů, kdy se uchazeči kvůli špatné strategii i přes relativně dobrý výsledek přijímací zkoušky nedostali ani na jednou ze tří zvolených středních škol. Informace máme od ředitelů škol a potvrdil nám je i ředitel Cermatu Miroslav Krejčí, za což mu děkuji. Přestože to není problém kraje, situace nám není lhostejná, a snažíme se proto alespoň touto cestou rodičům a žákům pomoci najít v dané situaci nejlepší možné řešení,“ uvedl v tiskové zprávě náměstek pro školství a sport Arnošt Štěpánek.

Do cvičení na UHK se zapojilo na 75 policistů, hasiči a záchranka.
Uteč, schovej se, bojuj! Hradecká univerzita cvičila zásah proti střelci

Proto kraj na webu www.khk.cz/prijimacky zveřejnil formulář, kde rodiče či uchazeči o vzdělávání na středních školách v Královéhradeckém kraji mohou popsat svou situaci a zanechat na sebe kontakt. Následně se s nimi spojí pracovník odboru školství krajského úřadu a pokusí se jim pomoci zorientovat v příležitostech, které se v dané situaci nabízí.

Uchazeči budou mít možnost dostat se na střední školu ještě v druhém kole přijímacího řízení. „Už nyní víme, že například v Hradci Králové bude ve druhém kole vyhlašováno zhruba 100 volných míst na maturitní obory,“ doplnil náměstek Štěpánek.

Nezaměstnanost. Ilustrační foto.
Nezaměstnanost v kraji klesla. Na Hradecku je nižší než republikový průměr

Na střední školy v Královéhradeckém kraji se v 1. kole přijímacího řízení v roce 2024 hlásilo přes 6,5 tisíce uchazečů. Pro všechny tyto uchazeče je v aktuálním přijímacím řízení nabízeno 7 573 volných míst. V letošním přijímacím řízení mohl každý uchazeč podat v 1. kole dle svých priorit až tři přihlášky.

Druhé kolo se bude konat od 20. května 2024. Bude také centrálně řízené. Přihlášky do 2. kola přijímacího řízení se budou dle informací z DIPSY podávat od 21. do 24. května úplně stejně, jako v kole prvním (až tři přihlášky, prioritizace škol).

S využitím tiskové zprávy

Mohlo by vás zajímat: Hradečtí učni vyhráli mezinárodní soutěž. Nejlepší instalatéři jsou z Vocelovky

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth