Ve více než dvaceti stáncích lidé mohli ochutnat mléčné i masné výrobky, domácí pečivo, zákusky nebo třeba pivo. Zájemci mohli do soutěže nominovat pouze tři své výrobky. „Vsadili jsme na paštiku, jogurtový nápoj a čerstvý sýr," uvedla zástupkyně farmy Petra Sokola v Liberku.

Organizátorem je Regionální agrární komora Královéhradeckého kraje. „Mottem soutěže je Královské pochutnání. Vyhlašujeme ji kvůli propagaci místních zemědělských a potravinářských výrobků, slouží také ke zvýšení povědomí místních spotřebitelů i turistů," řekla tisková mluvčí soutěže Markéta Baldrychová.

Produkty si návštěvníci  mohli koupit i domů. „V soutěži jsem nehlasovala, ale přišla jsem si pro čerstvé pečivo a jogurty, raději nakoupím tady než v supermarketu," řekla Dana Bělohlávková.

Ačkoli počasí organizátorům nepřálo, přišlo mnoho mlsných „porotců." Konečné pořadí totiž neurčuje odborná porota, ale spotřebitelé.

Soutěž končí 15. července, nejlepší potraviny budou vyhlášeny 14. září na dožínkách v Hradci Králové. Hlasovat můžete na stránkách www.potravinaroku.cz.

Anketa: Co vám chutnalo?

Karel Derner, Hradec Králové:
Vyzkoušel jsem výrobky u všech stánků a musím říct, že všude to mají dobré. Nejvíce mi chutnalo pečivo, které jsem si nakoupil domů.

Karel Kieslich, Hradec Králové:
U mne vyhrály klobásky Skaličan z České Skalice a čerstvé pečivo. Všechny pekárny ho mají dobré. Škoda jen, že není trochu lepší počasí.

Dana Bělohlávková, Svitavy:
Mám ráda celozrnné pečivo, slané i sladké ke kávě. Také tu mají skvělé jogurtové nápoje. Však jsem si také domů nakoupila plnou tašku.

Tomáš Janota