Kromě pouštění si tu místní lidé užili lampionový průvod, který začal hned po setmění. Příjemné odpoledne zakončilo pouštění balonků štěstí, které ozářily celou noční oblohu.

Netradiční nábytek vystaví studijní knihovna

Hradec Králové - Výstavu designového nábytku inspirovaného architekturou a těžkým průmyslem minulých století, můžete navštívit od 5. do 21. listopadu v galerii U Přívozu v objektu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.

K vidění bude několik desítek kusů netradičního nábytku, který může zdobit i váš domov či kancelář, popřípadě kavárnu. Autorem nábytku od návrhu až po jeho realizaci je Václav Jirásko z Nové Paky, absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy v Hradci Králové.

Zahajovací večírek expozice je tuto středu 5. listopadu, výstava bude široké veřejnosti otevřena do 21. listopadu a ta od pondělí do pátku vždy od 10 do 19 hodin a také v sobotu od 9 do 12 hodin.   (re)

Experti na demokracii z celého světa v Hradci

Hradec Králové - Začátek tohoto týdne, tedy pondělí až středa, patří demokracii. Tedy konferenci o této formě vlády, na níž se do Hradce sjeli experti doslova z celého světa.

Akce pojmenovaná Kvalita demokracie v Latinské Americe a postkomunistických zemích se koná v Novém Adalbertinu na Velkém náměstí a je otevřená nejen studentům, ale i zájemcům z řad široké veřejnosti.

Konference se zúčastní přední dvanáct významných politologů z Česka, USA, Nikaraguy, Chile, Mexika, Salvadoru, Ekvádoru, Argentiny, Uruguaye a Brazílie. Na příkladech vybraných zemí zhodnotí experti z oboru politologie silné stránky i slabiny tamních režimů.

A co budou hlavní témata zajímavého setkání? Mimo jiné korupce, klientelizmus, krize tradičních politických stran i vzestup populistických hnutí.   (skr)

Dobré divadlo na Novém Hradci zahraje Shakespeara

Hradec Králové - Milovníci britského dramatika, zpozorněte. Dobré divadlo na Novém Hradci Králové chystá na pátek unikátní vystoupení hereckého souboru AMADIS s názvem Shakespeare ve zkratce.

Během této šílené komedie zažijete nebývalou podívanou, herci vám totiž v jediném večeru a za pouhých 90 minut totiž dokážou zahrát všechny Shakespearovy dramatické i básnické texty.

„Líbí se mi nadšení amatérských herců. Já jsem při studiích chodila do Národního divadla, ale tohle mi přijde víc od srdce. Minule jsem viděla detektivku Past na osamělého muže v Zámeckém pivovaře v Litomyšli a bylo to skvělé," těší se fanynka Jitka Petránková.

Tak tedy neváhejte a dorazte v pátek 7. listopadu od půl osmé večer do prostor CC Lucie na Novém Hradci Králové.   (zum)

Od sousedů: Počasí? V Deštném padl teplotní rekord

Východní Čechy - První listopadový víkend  neměl s pověstným sychravým dušičkovým časem nic společného. Naopak přinesl řadu teplotních rekordů, z nichž jeden padl i ve východočeském regionu. Deštné v Orlických horách zaznamenalo nejteplejší 2. listopad za padesátileté období, kdy tu meteorologové měří teplotu.  Přístroje ukázaly 14,5 stupně Celsia, a touto hodnotou pokořily dosavadní rekord 13,7 stupně z roku 2008. Teplotní rekordy padly celkem na 11 místech Česka, nejvíce se z příjemného počasí mohli radovat ve Vimperku, kde naměřili 19,6 stupně.

Teplo bylo i na horách. V Peci pod Sněžkou sice rekord nepadl, ale i tak tam měli pěkných 15 stupňů.

„V místech s malou oblačností mohou teploty vystupovat až k 16 nebo 17 stupňům Celsia  až do středy," uvedl meteorolog Pavel Borovička.

Meteorologové očekávají, že příští  týden bude teplejší, než bývá v listopadu běžné. Nejvyšší teploty vystoupí k sedmi až deseti stupňům, srážky se vyskytnou až v druhé polovině měsíce.   (vit)