I přesto už krajská veterinární správa tento rok vydala několik doporučení a mimořádných veterinárních opatření preventivního charakteru. Nedávno se třeba objevilo nebezpečí nákazy moru včelího plodu v chovech včel, a to hlavně na Rychnovsku a Trutnovsku.

Letos v dubnu byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření sloužící k zamezení šíření nebezpečné nákazy katarální horečky ovcí, která se zřejmě rozšířila z příhraničních oblastí Německa. „Onemocnění postihuje především ovce, kozy, skot a volně žijící nebo v zajetí chované přežvýkavce,“ uvedla ředitelka Krajské veterinární správy pro Královéhradecký kraj Blanka Karešová. Jedním z hlavních opatření je zákaz přemísťování zvířat z uzavřeného pásma, kterým je v tomto případě celé území Královéhradeckého kraje. V únoru byla nařízena mimořádná veterinární opatření při výskytu nebezpečných nákaz tularemie a brucelózy zajíců.

Ohroženi infekcemi jsou i domácí mazlíčci, třeba psi. „Nedá se říci, že by některé onemocnění bylo nejčastější, ale převládají virózy. U psů jsou infekční onemocnění sezonní záležitostí, nejčastěji se objevují na jaře a na podzim. V tomto období se vyskytují třeba virózy trávicího traktu, v souvislosti s právě začínající klíšťovou sezonou i hepatitida,“ říká veterinární lékařka Vladimíra Teplá. Chovatelé můžou předejít onemocnění svého psa zejména tím, že ho dají včas očkovat. „Mezi nejčastější druhy vakcinace patří očkování proti infekční psince, viróze a hepatitidě,“ dodává Vladimíra Teplá. (lh)