„První signály o úbytku bezpříspěvkových dárců krve, které každoročně po dosažení určitého počtu odběrů oceňujeme, jsme zaznamenali už v loňském roce. Doufali jsme, že by se stav mohl změnit, ale bohužel se tak neděje,“ vysvětlil předseda oblastního spolku Českého červeného kříže v Hradci Králové Lukáš Pochylý.

Podobné nepříznivé zprávy přicházejí i od primáře transfuzního oddělení fakultní nemocnice Víta Řiháčka. „Prvodárce se snažíme získat i z řad studentů, které jsme nedávno oslovili, aby přišli darovat krev na zkoušku,“ řekl před časem.

Pomoci transfuzní stanici se snaží také hradečtí hasiči a policisté, kteří jsou jedněmi z pravidelných dárců. „Kolegové chodí darovat krev i několikrát do roka,“ uvedla tisková mluvčí hradeckých hasičů Martina Žahourková.

Placené dárcovství, jež je další možností, však skrývá velká rizika. „Peněžní motivace přitahuje lidi, kteří si potřebují vydělat. Většinou jsou to osoby ze sociálně nestabilních vrstev. Odebraná krev se sice testuje, ale nedá se odhalit vše, a některé skutečnosti lidé prohlašují čestně. Avšak pokud se stav nezlepší, budou zpracovatelé krve nuceni přistoupit i k placeným odběrům,“ dodal Lukáš Pochylý.(sir)

ANKETA: Darovaly jste už někdy krev?

Lucie Kotalová
Hradec Králové, 28 let

Musím přiznat, že sama krev darovat nechodím, protože mám obrovskou hrůzu z jehel a injekcí. Ale znám několik lidí, co na krev chodí. Podle mého názoru je to určitě výborná a šlechetná věc.

Milada Řehušková
Hradec Králové, 63 let

Já bohužel dárcem krve nejsem a ani ve svém okolí nikoho, kdo by někdy daroval krev neznám. Jinak si myslím, že by se pravidelně chodit mělo, ale týká se to samozřejmě zdravých lidí.

Marta Sýkorová
Hradec Králové, 73 let

Já sama dárcem krve nejsem a ani jsem jím nikdy nebyla, protože trpím nedostatkem červených krvinek. Osobně se ovšem domnívám, že darovat krev je dobré a lidé, kteří mohou, by chodit měli.

Marta Řeháková
Hradec Králové, 65 let

Já osobně jako zdravotní sestra jsem krev chodila dávat pravidelně. Celkem asi deset let, ale teď už nechodím. Myslím si, že dárcovství krve se v dnešní době hodně zanedbává, což je velký problém.

Helena Shánělová
Hradec Králové, 56 let

Já chodím darovat krev už skoro 33 let. V současné době je to potřeba opravdu nutná. Bohužel je ale čím dál méně mladých lidí, kteří by byli ochotní se dárci krve stát a udělat tak dobrou věc.

Jana Lišková
Hradec Králové, 38 let

Krev jsem chtěla darovat odjakživa, ale dostala jsem se k této možnosti až v posledních třech letech. Krev by však měl darovat každý zdravý člověk. A to především z řad mladé generace.

(lt) Tereza Lišková