Velké problémy s nedostatkem vzácné tekutiny by mohl nastat především při nečekaných hromadných nehodách či jiných událostech, kdy je spotřeba krve mnohonásobně vyšší. Transfuzní oddělení královéhradecké fakultní nemocnice už nyní musí sahat do svých registrů mnohem častěji než by si přálo.

Seznamy však nejsou nevyčerpatelné a mezi jednotlivými odběry musí být po určitou dobu pauza.

„Zdravý dospělý člověk může darovat krev čtyřikrát do roka. V tuto chvíli máme zásoby krve dostatečné. Samozřejmě pokud by došlo k velké nehodě, kdy by bylo potřeba větší množství krve, pak by byl aktivován traumatologický plán. Ten předpokládá spolupráci s dalšími nemocnicemi s transfuzními odděleními v celých východních Čechách,“ upřesnil primář Transfuzního oddělení hradecké nemocnice Vít Řeháček.

Potřebnou krev by pak bylo možné dopravit zhruba do hodiny. „Nemůžeme odebrat velké množství krve najednou. Expirační doba je totiž 42 dní. Proto se stále pohybujeme na hraně dostatečné zásoby,“ dodal primář.

Nic to však nemění na situaci, že registry se novými dárci příliš neplní. V seznamech chybí především mladí lidé. „Už v lednu jsme zahájili kampaň na středních a vysokých školách. V září i v říjnu v ní budeme pokračovat,“ vysvětlil Řeháček.

Český červený kříž však v neustálém úbytku bezplatných dárců krve vidí nebezpečný jev.

„Klesající počet lidí, kteří by dobrovolně a bez ohledu na finanční odměny darovali krev, se může v budoucnu českému zdravotnictví vymstít,“ uvedl mluvčí hradeckého oblastního spolku ČČK Lukáš Pochylý. Poznamenal, že kampaně sice začínají přinášet ovoce, ale vše se projeví až po delší době.

Český červený kříž každoročně oceňuje bezplatné dárce krve za dovršené počty odběrů. Od roku 2006 klesl počet oceněných ze 413 na 278.

Počty dárců krve

Pokles zaznamenal Oblastní spolek Českého červeného kříže v Hradci Králové už v roce 2006. Od té doby počet oceněných dárců za dovršené počty odběrů stále klesá.

První pololetí 2006: 413

První pololetí 2007: 323

První pololetí 2008: 278


Největší rezervu vidí lékaři především ve studentech.