Jak to můžete vědět?
V Hradci působil půl roku. Teď máme od ledna klid, ale i kdyby byl na druhém konci země, tak se vrátí. Případy jsou bohužel v nepravidelných intervalech, takže nemůžeme přijmout žádná opatření. Na střežení celých sídlišť je moc velká spotřeba lidí.
Co mají případy společného?
Pachatel si vybírá v dopoledních hodinách střední patra paneláků, vykrádá vždy minimálně dva byty na patře po vypáčení zámku. Soustředí se na peníze a zlato, případně na drobnou elektroniku.
Našli jste alespoň část ukradených věcí, třeba v zastavárnách?
Zastavárny prověřujeme, ale šperky jsme dosud nenašli. Lidé nám často předkládají pouze jejich nákresy. Měli by si je však alespoň vyfotit, už kvůli pojišťovně. A hlavně být všímaví k okolí.
Máte nějakou stopu?
Prakticky nic. Používá rukavice. A svědectví nám zatím příliš nepomohla. Ale vypadá to, že není sám. To by nemohl udělat dva byty na patře. Někdo musí hlídat, a to zřejmě i venku. Jsou dva, možná čtyři.
Existuje proti nájezdům zlodějů nějaká účinná ochrana?
Pořádné bezpečnostní pancéřové dveře s vícebodovým zavěšením a také zámkem. Jsou velmi bezpečné. Existuje i řada elektronických systémů, které mohou třeba majiteli bytu nahlásit vloupání SMS zprávou. V nižších patrech by lidé měli zavírat okna. Když už zjistí, že měli „návštěvu“, musí zavolat policii a počkat do jejího příjezdu přede dveřmi, aby neničili stopy.
Pamatujete si na některé kuriózní vloupání do bytu či domku?
Už se stalo, že zloděj nechal na místě občanský průkaz. To je pak pohodová práce. A zrovna včera jsme byli v ulici Pod Zámečkem, kde někdo prohledal celý byt, ale nevšiml si ani peněz. Zvláštní případ.