Rozpočty Královéhradeckého a Pardubického kraje na příští rok jsou sestavovány v podobných relacích jako letos. Daňové příjmy se totiž nadále propadají.

Jak Královéhradecký, tak i Pardubický kraj už ohlásily, že výdaje v příštím roce budou stejné jako letos. Žádné vyskakování.
„Nejhorší je za námi, žádnou katastrofu neočekáváme, ale rozpočet na příští rok bude přesto nastaven v podobných relacích jako ten letošní,“ sdělil včera mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

Stejně mluví i hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, ačkoliv i tady je sestavování rozpočtu teprve na počátku.
„Bude sestaven zhruba jako v letošním roce, letos očekáváme další pokles hrubého domácího produktu. Budeme se ovšem snažit udržet trend: dávat co nejvíce na investice a naopak stahovat provozní náklady,“ řekl pardubický hejtman Martínek.

Dost bylo půjček, kraje jsou zadlužené

Krajům ani nic jiného nezbývá. Napůjčovaly si už dost, například Pardubický kraj je v přepočtu na obyvatele vůbec nejzadluženější ze všech 14 českých regionů. Na obyvatele vychází dluh v krajské kase 4752 korun. Tedy více než dvakrát tolik, než je celostátní průměr.
S propadem příjmů, ze kterých chtějí sociální demokraté sanovat krajské silnice, investovat do nemocnic či škol se totiž budou krajské rozpočty potýkat minimálně do roku 2012. Dno krize už je přitom za námi a příští rok má české hospodářství podle odhadů růst o zhruba dvě procenta.

„Hospodářská krize a související propad daňových příjmů se ve veřejných rozpočtech odráží s časovým skluzem až dva roky,“ podotkl nedávno náměstek pardubického hejtmana Roman Línek.

Jistou úlevou je snad jen to, že hned po prohraných květnových parlamentních volbách přestaly oba kraje proplácet regulační poplatky. Dary pacientům by vyšly v součtu na zhruba sto milionů korun ročně.

Priority obou krajských vlád na příští rok jsou přitom stejné jako doposud: silnice, zdravotnictví, školství. Silnice by ve velké míře mohly zaplatit evropské fondy, v investicích do škol a nemocnic si však kraje musí pomoci hlavně samy.

Priority: silnice, nemocnice a školy

„Na podzim se budou měnit alokace evropských fondů, kde chceme využít výzvu pro nemocnice. V pardubické nemocnici chceme vybudovat nové přijímací centrum, ve svitavské nemocnici zrekonstruujeme tamní psychiatrii,“ dodal hejtman Radko Martínek.
Přípravy rozpočtů v obou krajích jsou ale teprve na počátku. Krajské vlády čekají, s jakými balíčky přijde nová Nečasova vláda.
Letos oba krajské rozpočty hospodaří s vysokými schodky. Královéhradecký kraj ho letos naplánoval na 225 milionů korun, který kryje úvěrem. Pardubický kraj počítá s deficitem dokonce 388 milionů korun, jenž zaplatí z dříve uzavřených úvěrů a z rezerv z předchozích let. Celkové příjmy a výdaje letošního rozpočtu činí v obou krajích přes tři miliardy korun. Hospodaření krajů letos nepomohla ani výjimečně tvrdá zima, kdy musely navýšit příspěvky silničářům.