Stavební firmu k rekonstrukci křižovatky Fortna a přestupního terminálu v centru Hradce Králové by vedení města mohlo mít vysoutěženou do konce letošního roku. Samotné stavební práce by měly začít na začátku roku příštího, na rekonstrukci bude mít pak firma 14 měsíců.

Úprav by se měla dočkat silnice v okolí přestupního terminálu, tedy parkoviště, sjezd u okresního soudu, obratiště v ulici Jana Koziny a ostrůvek na Orlickém nábřeží. Nový povrch získá také chodník u Moravského mostu. Křižovatku Fortnu město změní na okružní. Úpravy také čekají chodník ke zdravotní škole, autobusové zastávky, vjezd do kasáren a místa pro přecházení.

Křižovatka Fortna se má příští rok změnit na okružníZdroj: Vizualizace HKcity

„Jedná se o projekt, který v Hradci Králové rezonuje již několik let a je třeba situaci v místě skutečně vyřešit. Od této změny si slibujeme zejména zajištění větší bezpečnosti pro chodce a cyklisty, kterých se zde pohybují denně stovky až tisíce,“ říká náměstek pro městské investice Jiří Bláha (ODS). Většinu nákladů 63 milionů korun chce hradecké vedení pokrýt z dotací. Přesnou výši však zatím město nedokáže odhadnout, protože ještě nezná cenu, za kterou bude stavební firma na projektu pracovat. Dotací navíc nelze podpořit všechny náklady. „Počítáme ale s tím, že výše dotační podpory může dosáhnout až 90 procent nákladů, na které dotaci čerpat lze, a ty tvoří zcela zásadní část celé stavby,“ uvádí náměstkyně pro městské dotací Monika Štayrová (ANO).