VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Opatovic nad Labem už vyrůstá největší dálniční křižovatka v zemi

VÝCHODNÍ ČECHY - Dvanáct metrů vysoká třípatrová křižovatka, jejíž součástí bude obří kruhový objezd, propojí napřesrok dálnici D11 s autostrádou R35 a čtyřproudovku z Hradce do Pardubic.

12.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Profimedia.cz

V listopadu roku 2009 se začne mezi Hradcem Králové a Pardubicemi jezdit po největší dálniční křižovatce v České republice.

V kukuřičných lánech podél silnice u Opatovic nad Labem jsou masivní stavební práce ostatně vidět už nyní. Křižovatka bude třípatrová, po horním podlaží mají auta svištět ve výšce 12 metrů. To však zůstane pouze v plánech.

Hotová budou pouze první dvě patra. V „přízemí“, po asi půlmetrovém náspu, mají auta stejně jako dnes uhánět ve směru Pardubice – Hradec. Už to ale nebude po pomalé a nebezpečné dvouproudé silnici jako dosud, nýbrž po dálniční čtyřproudovce. A nad ní vyroste obří kruhový objezd, perlička celého projektu. Bude mít v průměru 250 metrů, piloty ho ponesou sedm metrů nad zemí a jako chapadla chobotnice z něj povedou sjezdy na všechny možné směry. Třípatrová křižovatka u Opatovic totiž bude nejen křížením nedaleké dálnice D11 na Prahu s rychlostní čtyřproudou silnicí R35, která nahradí dosavadní státovku z Liberce a Hradce na Svitavy a Olomouc.

Třetí větví bude ještě sjezd na rozšířenou a zmodernizovanou I/37, která spojuje Pardubice a Hradec. Největší křížení dálnic v Česku si nezadá ani s Barrandovským mostem v Praze. „Výstavba je na samém počátku. První úsek R35 získal stavební povolení před třemi měsíci, druhá stavba před třemi týdny,“ uvedl manažer projektu ze stavební společnosti Skanska Milan Zeman.

Stroje nyní skrývají ornici, připravují náspy a zakládají mosty. Široké okolí Opatovic nyní opravdu připomíná z auta měsíční krajinu. A s elektrárenskými komíny je iluze zdevastovaných severních Čech téměř dokonalá. Celá křižovatka s okolními přivaděči přijde daňové poplatníky na tři miliardy korun.

Řidičům se ale uleví. Stávající silnice v okolí jsou ucpané a nebezpečné. „Už aby to bylo. Z Hradce bych byl v Pardubicích po dálnici za deset minut. A o skvělém napojení na dálnici ani nemluvě. Dnes polovinu času na cestě do Prahy ztratím v kolonách na okresce přes Libišany,“ posteskl si Karel Baťovský z Hradce Králové. Přivaděčem z dálnice D11 bude čtyři kilometry dlouhý úsek silnice R35. Ta však bude na opatovické křižovatce končit. Přes ní se má překlenout obřím viaduktem v nejvyšším patře, to se však zatím stavět nebude.

Proč také, když ještě není připraveno její pokračování na Vysoké Mýto a Svitavy. Spory o její trasu panují v oblasti přírodní rezervace Komárov nedaleko Holic a především pak v dlouhém úseku z Vysokého Mýta do Svitav. Část R35 je ale hotova už nyní. Je jí samotný, kilometr dlouhý sjezd z dálnice D11 k Libišanům. Úsek musel být vloni postaven jen v polovičním profilu a v rekordním čase několika týdnů, aby se na otevřenou D11 bylo vůbec jak dostat.

Vysvětlivky k mapě
plná červená čára – dnešní státovka I/37 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové
přerušovaná červená čára – budoucí trasa této silnice, projektována už na čtyřpruh
dvojitá fialová čára – dálnice D11 z Hradce do Prahy
jednoduchá fialová čára – nyní budovaný úsek rychlostní silnice R35 Liberec – Hradec Králové – Svitavy – Olomouc
přerušovaná fialová čára – plánované pokračování R35 od opatovické křižovatky

Termín zprovoznění celé mimoúrovňové křižovatky včetně přivaděčů ze všech směrů:
listopad 2009, dokončovací práce v okolí červen 2010
Jak se stavba dotkne provozu: nijak, bude se stavět za provozu, objížďky povedou po právě dokončených větvích křižovatky
Kolik bude křižovatka stát:
1,7 miliardy, k tomu náspy a nájezdy dalších 1,3 miliardy
Termín rozšíření zbytku silnice mezi Pardubicemi a Hradcem Králové na čtyřproud:
2011 (pokud budou peníze)
Termín dokončení D11 do Hradce:
2009 (dle dohody o pozemcích)

Z Hradce pojedeme po čtyřproudovce
do Pardubic
až v roce 2011

Na čtyřpruh bude po dokončení opatovického uzlu rozšířena i státovka mezi Pardubicemi a Hradcem. Do listopadu 2009 to však silničáři stihnou jen na čtyřkilometrovém úseku mezi Opatovicemi a Hrobicemi.
„Do návrhu státního rozpočtu na příští rok se podařilo prosadit peníze i pro rozšíření na čtyřpruh z Hrobic do Pardubic ke Globusu. Silnice je v jednom profilu postavena, dimenzovány jsou na to i mosty. Takže rozšíření o druhý bude snadné. Začít stavět by se mohlo už příští rok, nejpozději v roce 2011 by bylo hotovo,“ uvedl náměstek pardubického hejtmana Ivo Toman.
O to náročnější ovšem bude vybudování čtyřpruhu mezi opatovickou křižovatkou a Březhradem u Hradce Králové, kde je již čtyřproudovka hotova. Kvůli zástavbě v Opatovicích podél současné státovky bude silnice muset vést novou přeložkou blíže k Labi. Na stávající silnici se pak napojí u písníku Opaťák. (kim)

Povolí policie
na nové silnici „stotřicítku“?

Otázkou je povolená rychlost, jakou se bude moci jezdit po rozšířené státovce mezi Hradcem a Pardubicemi. Bude sice vypadat jako dálnice, zůstane ale nadále v oficiální kategorii „silnice první třídy“. A na nich platí devadesátka. „Ta by asi měla zůstat, ale je to ještě předčasné,“ řekl šéf pardubických krajských silničářů Miroslav Němec. Podle dopravních odborníků by mohla být vyšší rychlost umožněna jen dopravním značením. Devadesátkou se ostatně má jezdit i po krátkém úseku „dálnice“ před Hradcem kolem Tesca, a policisté tu proto často měří. Čtyřproud tu k vyšším rychlostem svádí . (kim)
. . .
12.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 23 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti správy školství, kultury a zdravotnictví REFERENT/KA VĚDECKÉHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT/KA VĚDECKÉHO ODDĚLENÍ, - Pracovní poměr na dobu určitou 1 roku s perspektivou převedení na dobu neurčitou, pružná pracovní doba, nástup od 1. 7. 2018 nebo dohodou, místo výkonu práce: Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, - Náplň práce: zajišťování administrativní agendy vědeckého oddělení, administrativa a evidence grantů a projektů, administrativa a evidence grantových smluv, správa dat, zveřejňování a aktualizace informací na fakultním webu, denní komunikace se studenty, zaměstnanci i externími spolupracovníky fakulty, vyřizování korespondence v českém i anglickém jazyce, zodpovědnost za chod svěřených agend, spolupráce s ostatními odděleními děkanátu a fakulty., - Požadavky: středoškolské vzdělání, případně vyšší odborné či vysokoškolské vzdělání bakalářského studijního programu, uživatelská znalost práce na PC (MS-Office) na velmi dobré úrovni, znalost AJ minimálně na úrovni B2, logické uvažování, zodpovědnost, spolehlivost, pečlivost, přesnost a důslednost, komunikativnost (výborné písemné a ústní vyjadřování), odolnost vůči stresu, samostatnost, loajalita,časová flexibilita, ochota učit se nové věci. , - Nabízíme: práci v prestižní vzdělávací a vědecké instituci Univerzity Karlovy, pracovní smlouvu na dobu určitou, plný pracovní úvazek, pružnou pracovní dobu, 5 týdnů dovolené za rok,, příspěvek na stravování, FAFÍK - dětská skupina (možnost využít služby dětské skupiny pro děti zaměstnanců fakulty), ČSOB motivační program (balíček nadstandardních výhod pro všechny zaměstnance), benefity UK (slevy a výhody pro zaměstnance UK u externích subjektů), - Mzdové podmínky dle platného Vnitřního mzdového předpisu Univerzity Karlovy s výhledem navýšení formou přidělení osobního ohodnocení po uplynutí tříměsíční zkušební doby a případně dalších motivačních odměn., - Strukturovaný životopis, motivační dopis, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji zasílejte poštou nebo doručte osobně do 19. 6. 2018 na adresu: Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Ing. Lenka Vlčková - tajemnice, Akademika Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové., Obálku označte slovy: "Referent/ka vědeckého oddělení"., Souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji naleznete na www.faf.cuni.cz - úřední deska.. Pracoviště: Univerzita karlova, farmaceutická fakulta v hradci králové, Akademika Heyrovského, č.p. 1203, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Lenka Vlčková, +420 495 067 300,739 488 248.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 40 500 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/-KA MEZINÁRODNÍ NÁKLADNÍ DOPRAVY SK. C. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ŘIDIČ/-KA MEZINÁRODNÍ NÁKLADNÍ DOPRAVY SK. C, - Místo výkonu práce: Vážní 891, 500 03 Hradec Králové, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: řidič MKD, přepravy převážně Německo, Rakousko - víkendy volné, - Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz karta řidiče, dopravně psychologické vyšetření, výpis z rejstříku trestů, - Nabízíme: firemní telefon, pravidelné školení řidičů, věrnostní benefity, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky,, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky či e-mailem: info@swifttransport.cz, kontaktní osoba: p. Tomeš, tel. 778 052 844. Pracoviště: Swift transport s.r.o.*, Vážní, č.p. 891, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Ladislav Tomeš, +420 778 052 844.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, místo výkonu práce: ČR a EU, - Požadujeme: vyučení, ŘP sk. C, profesní průkaz, praxe, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky. Kontaktní osoba: Věchet Roman, e-mail: rvechet@seznam.cz, tel.: 774 511 117. Pracoviště: Roman věchet s.r.o., 503 15 Nechanice. Informace: Roman Věchet, +420 774 511 117.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 11 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel MECHANICI/-ČKY A OPRAVÁŘI/-KY MOTOROVÝCH VOZIDEL. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MECHANICI/-ČKY A OPRAVÁŘI/-KY MOTOROVÝCH VOZIDEL, - Místo výkonu práce: Česká republika, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: min. základní vzdělání, pracovitost, důslednost, zodpovědnost, komunikativnost, dobrý zdravotní stav, bezúhonnost, zručnost, výhodou ŘP sk. B, C, znalost ruského jazyka, - V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: babutska.s@seznam.cz (pí. Ing. Babucká). Pracoviště: Ok garant, s.r.o. [1], 503 04 Černožice nad Labem. Informace: Světlana Babucká, +420 777 807 779.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Archiv přesouvá 3,5 tisíce metrů archiválií. Ušetří skoro milion

Archiv přesouvá 3,5 tisíce metrů archiválií. Ušetří skoro milion

Ilustrační obrázek

Pro děti s dobrým vysvědčením bude aquacentrum zadarmo

Hradecký kros. Běžecký závod je už příští neděli

Hradec Králové - Příští neděli 24. června se na Biřičce v Hradci Králové uskuteční již 33. ročník Hradeckého krosu. Běžecký závod na deset kilometrů, který je určen pro různé věkové kategorie, je součástí populárního seriálu Velké ceny východních Čech v bězích.

Část Hradečnice se kvůli opravě do půlky července uzavře

Hradec Králové - V pondělí 18. června se hradecké technické služby vrhnou na opravu oblíbené lesní stezky Hradečnice.

Univerzita oslavila sto let republiky velkolepým videomappingem

Hradec Králové - Sto let republiky si v sobotu spolu s Hradečany připomněla Univerzita Hradec Králové.

Rozhlas v Hradci oslavil 95. narozeniny se známými tvářemi

Hradec Králové - Český rozhlas pořádal v sobotu v Hradci Králové oslavu svých 95. narozenin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT