Nepřehlednou křižovatku u pomníku Jana Husa v Malšovicích se rozhodla v novém roce zrekonstruovat hradecká radnice. Zabránit dalšímu případnému zmatkování řidičů by měla investice za 20 milionů.

„Důvodem rekonstrukce je zvýšení kapacity křižovatky s ohledem na nově vzniklý bytový komplex Na Plachtě a také nárůst dopravy do městských lesů. Pokud všechno půjde hladce a archeologové tam nenajdou mamuta, měly by práce skončit ještě v roce 2010,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Křižovatka U Husa spojuje ulice Na Občinách, Náhon a Na Drahách a zejména mladým řidičům působí problémy s orientací. Nebezpečná je proto i pro cyklisty, kterých přes křižovatku proudí velké množství do lesa nebo na koupaliště. „Jezdím tudy na lesní hřbitov a je pravda, že na téhle křižovatce se bojím. Proto raději vždycky seskočím a raději se kousek projdu po chodníku,“ uvedla Kristýna Zahradníčková.

Rekonstrukce se bude týkat úseku od začátku dělicího travnatého pásu v ulici Na Drahách až po dlouhý bytový dům v ulici Na Občinách. „Chtěli jsme pokračovat až k novému sídlišti na Plachtě, ale bohužel někteří obyvatelé bytovky nám nedali souhlas,“ řekl Václav Svoboda.

K lepší orientaci a větší bezpečnosti na křižovatce mají sloužit ostrůvky jasně určující jednotlivé jízdní pruhy. „Uvažovali jsme také o vybudování kruhového objezdu, ale to neprošlo. Třeba dopravní podnik měl podmínku, aby se tam pohodlně vytočily kloubové vozy.“

Cyklisty a chodce by zase měly ochránit nové chodníky, přechody a cyklostezky, a to na obou stranách silnic. „Kvůli téhle novince proto dojde k posunutí komunikace v ulici Na Občinách, kde je na rohu budova restaurace, a zatáčka je tak velmi nepřehledná. Silnici proto posuneme doprava. S majitelkou domku naproti restauraci už jsme domluveni na výměně půdy,“ tvrdí mluvčí magistrátu.