Největší střediska východních Krkonoš včera navštívily tisíce lyžařů. Při teplotách nad bodem mrazu se lyžovalo ve vlhku a na mokrém sněhu. Vlekaři proto věří, že se naplní předpovědi a do hor v následujících dnech přijde alespoň částečné ochlazení a sněžení. Na hřebenech Krkonoš platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn v pondělí lyžovalo kolem 4000 lidí. „Parkoviště byla plná, všechny lanovky a vleky máme v provozu. Nyní začnou turisté najíždět na silvestrovský týden,” řekl ředitel špindlerovského Skiareálu Jiří Beran. Ve středisku lyžovalo hodně Poláků, Němců a rusky mluvících turistů.

V areálu Černá hora u Janských Lázní bylo včera kolem 3000 lyžařů. „Vzhledem k počasí to je slušná návštěva,” poznamenal Petr Hynek z černohorského areálu. V hlavních krkonošských areálech leží na sjezdovkách mezi 30 až 90 centimetry sněhu.

Zatímco milovníci sjezdového lyžování si užívají relativně dobrých podmínek, vyznavači běžek si zatím stěžují. Útočiště nacházejí jen na několika místech, stopy jsou upravené například na Horních Mísečkách.

V provozu jsou i obě hlavní střediska Orlických hor v Deštném a Říčkách, kde na sjezdovkách leží od deseti do 70 centimetrů sněhu. „Přes nepřízeň počasí máme všechny sjezdovky stále upravené. Včerejších pět centimetrů vlhkého sněhu jsme upravili v celém areálu. Od neděle je v provozu skibus,” uvedli vlekaři z Říček.

Na hřebenech Krkonoš leží 50 až 70 centimetrů sněhu. „Na závětrných svazích je uloženo velké množství sněhu. Mohou se tvořit deskové laviny,” varovala Horská služba. Na hřebeni Orlických hor leží kolem 40 centimetrů mokrého sněhu.

Naplno se o vánočních svátcích rozjely také hlavní lyžařské areály v Pardubickém kraji. A i zde jejich služeb využily tisíce lidí. Včera však řadu lyžařů odradilo počasí. Byla mlha a mžilo, sníh byl mokrý. Na sjezdovkách leží od 20 do 60 centimetrů sněhu.

Do Čenkovic přes ne zrovna příznivé počasí přijelo lyžovat kolem 3000 lidí. „Pokládáme to za slušnou návštěvu. Nyní začnou najíždět turisté na silvestrovský týden,” řekl Miloslav Dvořák ze zdejšího areálu.

V areálu Dolní Morava - Králický Sněžník sezona odstartovala v pátek, i zde se na nižší návštěvnosti podepsalo počasí. Podobně na tom byla Červená Voda.

Níže položené lyžařské areály, jako Přívrat a Peklák, jsou zatím mimo provoz. Současné teplé počasí jejich provozovatelům neumožňuje spustit umělé zasněžování. (red, čtk)