Po Peci pod Sněžkou, která už začala na podzim budovat svou rozhlednu na Hnědém vrchu, mezi ně patří i vysokohorská obec Malá Úpa. O záměrech na postavení rozhledny se tu hovoří už delší dobu. Teď se do role iniciátora výrazně zapojil architekt a pedagog fakulty architektury ČVUT Praha, Karel Fořtl. Není to náhodou. Docent fakulty je v horské obci skoro doma. V lokalitě Nové Domky má už řadu let chalupu, cítí se být patriotem. Je navíc zpracovatelem územního plánu obce.

„Rozhledna v Malé úpě je dlouhodobým snem zdejších lidí. Nejdříve jsme si přáli, aby byla postavena na Lesním hřebenu, ale místo, kde bychom ji chtěli, se nachází v první zóně národního parku. Neprošlo to. Idea na vybudování rozhledny však trvá, a tak teď přichází v úvahu Pomezní hřeben,“ sdělil Deníku architekt.

V kontextu maloúpských snů učinil první krok. Vyzval studenty prvního ročníku, aby vytvořili makety rozhleden v předem daném místě. Představy mladých mohou od dnešního dne, kdy se uskuteční vernisáž, vidět návštěvníci zdejšího infocentra na zajímavé výstavě. Makety rozhleden, jichž budoucí architekti vytvořili dvanáct, mají přimět návštěvníky k zamyšlení, jaký typ rozhledny by si na Pomezním hřebenu přáli. „Udělali jsme pro rozhlednu první krok. Čeká nás spousta další práce na přípravě projektu,“ uvedla vedoucí infocentra Marie Holomíčková.

Finance na rozhlednu chtějí Maloúpští do budoucna jistit z fondů příhraniční spolupráce EU společně se sousedními Poláky. „Vybrali jsme místo, odkud je nádherný výhled do celých Krkonoš i na polské straně, zvláště na jejich jezera,“ dodal architekt Fořtl.