Ochránci přírody chtějí tímto preventivním krokem předejít krádežím stromků v lese. Akce má zároveň veřejnost upozornit na to, že Správa KRNAP je držitelem certifikátu FSC (Forest Stewardship Council).

Stromky se zmíněným certifikátem si veřejnost může zakoupit dnes a zítra na náměstí T. G. M. ve Vrchlabí. Každý kupující navíc obdrží vánoční dárek. Certifikát národní park získal v červenci. Prestižní ocenění dokazuje příkladnou péči o krkonošské lesy. „Jedním z principů šetrného hospodaření jsou výchovné zásahy. Les se po nich stává stabilnějším a odolnějším vůči klimatickým podmínkami škůdcům,“ vysvětlil odborný pracovník správy parku Radek Drahný. „Hustý mladý les prořežeme, stromky získají více místa, zesílí a porost bude mnohem stabilnější,“ říká ředitel správy Jan Hřebačka.

„Letos jsme se rozhodli, že vyřezané stromky ležet v lese nenecháme, ale nabídneme je zákazníkům. Jsem přesvědčen, že když lidé dostanou možnost pořídit si pěkný vánoční stromek za cenu kolem stokoruny, nebudou mít důvod jít do lesa s pilkou krást,“ upřesnil Hřebačka.

„Kupující může mít dobrý pocit i z toho, že utržené peníze se příští rok vrátí do lesů v podobě nových sazenic,“ dodal Hřebačka.

Podle občanského sdružení FSC je rozhodnutí prodávat před svátky certifikované krkonošské stromky správné. „Lidé si mohou vybrat a koupit tuzemský stromek s jasným a ekologicky šetrným původem,“ poznamenal Tomáš Duda, zástupce ředitele sdružení.

„Pravidla FSC garantují zdravou péči o les. V obchodech už lze koupit i nábytek, knihy a tisíce dalších věcí vyrobených ze dřeva z lesů, kde pravidla dodržují. Příklad národního parku by měli následovat i další vlastníci,“ podotkl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Hospodaření podle standardů FSC se odlišuje od běžného zejména tím, že v lesích nejsou povoleny rozsáhlé holoseče, používání neodbouratelných pesticidů či pálení klestu. Lesy jsou postupně převáděny na věkově rozrůzněné porosty s větším podílem listnatých stromů a jedle, které budou odolnější před větrnými, sněhovými a kůrovcovými kalamitami. Významný podíl dřeva zůstane na místě k zetlení, ke zvýšení druhové rozmanitosti rostlin a živočichů, k obnově půdního prostředí, k vyššímu zachycení vodních srážek a zdraví ekosystémů.