Desítky návštěvníků obdivovaly v sobotu v místním Podorlickém skanzenu krásu dřeva a práci s ním pomocí historických nástrojů. Některé techniky si zájemci také vyzkoušeli.

„Jde to hodně těžko. Jak dlouho trvalo, než to tenkrát vyvrtali,“ ptala se jedna z návštěvnic pracovníka skanzenu, který předváděl ruční vrtání dřevěného potrubí do třímetrového borového kmene. V ležícím kmeni otáčením kola na konci dlouhého vrtáku nejdříve vznikl tvor menšího průměru, který se poté dalším vrtákem rozšířil.

„Při Dni dřeva jsme chtěli návštěvníkům ukázat stará řemesla, aby si představili, jaká byla dřina, než naši předkové něco získali. Dnes je nastartování motorové pily a uříznutí kmene minutovou záležitostí, kdežto uříznutí ruční pilou dalo dříve lidem pořádně zabrat,“ seznámil nás s cílem sobotní akce Václav Záruba z krňovického skanzenu.

Lidé si mohli při sobotním Dni dřeva vyzkoušet také řezání dřeva ruční pilou. Když procházeli „běžnou“ expozicí, mohli v kočárovně obdivovat výstavu historické zemědělské techniky a nářadí i dvě tatrovky z dvacátých let minulého století. O životě našich předků na venkově se dozvěděli také v dřevěných špýcharech ze Semechnic u Opočna a z Prasku u Nového Bydžova.

Hosty zaujal i příběh roubené stavby historické školy ze Všestar u Hradce Králové, která byla po rozebrání převezena do skanzenu v Krňovicích, kde čeká na opětovné postavení do původní podoby.

„Letos by se škola měla dostat pod střechu, ale nebude ještě kompletní. Je to hlavně otázka financí. Když to půjde dobře, tak by tam mohla být expozice už příští rok,“ seznámil nás s časovou představou obnovy staré školy Václav Záruba.

Někdejší škola by se v budoucnu mohla stát opět školou. Ve skanzenu totiž funguje centrum ekologické výchovy Českého svazu ochránců přírody, které by chtělo ve starém roubeném objektu časem zřídit netradiční učebnu.