„Zaznamenali jsme podle předběžných odhadů téměř o padesát procent návštěvníků více než v loňském roce. Přesto jsme pořád na začátku. Stále se snažíme expozice rozšiřovat. Pořád je to spíše dobrovolnická záležitost. Nemáme stálé zaměstnance, je to naše srdeční záležitost,“ uvedl vedoucí skanzenu Václav Záruba.

Skanzen, který se svou rozlohou sice nemůže rovnat areálu Veselý kopec, má však smělé plány. „Jdeme spíše alternativní cestou. Chceme, aby lidé měli možnost vystavené stroje vidět při práci a zároveň si je mohli vyzkoušet,“ vysvětlil Záruba.

Novinkou v letošním roce se stal prvomájový jarmark, který přilákal stovky lidí.

„Chtěli bychom i v příštím roce květnovým jarmarkem sezonu zahajovat. Navíc už bude stát hrubá stavba roubené školy ze Všestar a návštěvníkům se naskytne jedinečná možnost vidět, jak se škola dokončuje,“ dodala Václav Záruba.

V přístích letech by skanzen rád přilákal do svého areálu především školáky. „Pro školy bychom se mohli stát dobrou alternativou, jak žákům ukázat v praxi sečení trávy kosou, obracení sena a další zemědělské činnosti, se kterými se už jinde nesetkají,“ vysvětlil Záruba.

V dalších letech by se měl skanzen rozšířit o bělečský mlýn s rybníkem. „Vše je však závislé na sehnání potřebných peněz,“ dodal Záruba. (sir)

Fototgalerii ze Dne lnu a vlny, který se konal o uplynulém víkendu, najdete na webové adrese:

hradecky.denik­.cz/krnovice