V Královéhradeckém kraji byl loni podle informací Ředitelství silnic a dálnic postaven pouze jeden nový kruhový objezd, a to v Častolovicích na silnici č. I /11; úpravami však prošla kruhová křižovatka v Novém Městě. Nedávno dostala svoji konečnou podobu také okružní křižovatka u Plačic.
Další kruhové objezdy v Hradci a nejbližším okolí zřejmě v součastnosti nepřibudou. „Pouze město Třebechovice pod Orebem projevilo přání vybudovat kruhovou křižovatku na křížení silnice č. 11 a silnice na Krňovice. Ale byla by to zřejmě velká investice, zatím je to ve stadiu úvah a neexistuje ani žádná studie,“ říká Stanislav Blažek z dopravního inspektorátu.
Výstavba kruhových objezdů přináší své pozitivní výsledky i na Hradecku. Na přestavěných křižovatkách ubývá mrtvých a zraněných. Nejvíce problematické jsou v Hradci podle policie dva kruhové objezdy. Jde o „kruhák“ u ČKD a světelně řízenou křižovatku v Brněnské ulici u VŠ kolejí. Zde projede denně více než 50 000 vozidel. „Těžké následky byly určitě sníženy. Na obou těchto křižovatkách nebyl nikdo usmrcen. Pouze u ČKD došlo loni ke zranění cyklisty. Problém byl u vyústění dálnice v Plačicích, kde byly v minulosti asi tři nehody způsobené nárazem do betonového valu, teď už je ale průjezdnější,“ uvedl Lubomír Šitina z hradecké policie. Policisté se shodují, že poněkud nešťastný je „kruhák“ u Nového Města. „Lepší by bylo, kdyby se křižovatka upravila do tvaru T, ale to je věc investora, na druhou stranu určitě zvýšil bezpečnost. To se nám v mnoha případech osvědčilo, například na křižovatce Dvorská a Zelená nebo křižovatce Bláhovka,“ dodává Blažek.
(lh)