Nešťastné výroky v médiích a dluh v kině Centrál – kvůli tomu všemu může v příštích dnech přijít o křeslo náměstek primátora Leoš Kučera (zvolen za Doma v Hradci).

Zatímco v úterý na jeho odvolání z místa ve vedení města trvala místní ODS, o den později se k ní přidala také hradecká TOP 09.

„Náměstek zatajil při svém vstupu do komunální politiky koaličním partnerům skutečnost, že se občanské sdružení Pro Centrál pod jeho manažerským vedením ocitlo ve vážných dluzích. Místo toho, aby přijal odpovědnost za své pochybení, marní čas výmluvami, a mediálním napadáním koaličních partnerů,“ uvádí v prohlášení Petr Vošoust, předseda výboru TOP 09.

„Chce odvést pozornost od vlastních dlouhodobě neřešených problémů, a tak napadá bývalé vedení města a populisticky je kriminalizuje,“ prohlásila ODS, která tak naráží na výroky Leoše Kučery v Parlamentních Listech, kde redaktorce doporučuje, ať se na zmizelé miliony z Centrálu zeptá náměstka Martina Soukupa, šéfa oblastní rady ODS Pavla Staňka, bývalého náměstka Josefa Malíře nebo Borise Hermana.

„Přestřelil jsem a za tenhle nešťastný výrok jsem se omluvil oficiálním dopisem i osobně. Co se týká kina, tak od počátku působení před sebou valíme provozní dluh z investic, který se nám nyní nabalil,“ hájí se náměstek Kučera.

„Překvapuje mě, že já a kino Centrál je najednou tak v popředí zájmu, připadá mi to spíše jako záminka. Určité věci v koalici bublaly už dlouho, a nyní vypluly na povrch,“ pokračuje Kučera. (na snímku) Také on čeká na výsledek auditu, který by měl být znám v několika příštích dnech. „Je to už zřejmě jen poslední věc, buď to ustojím nebo odejdu,“ poznamenal.

„Slovní výpady Leoše Kučery nechápu, ODS vždy podporovala kino a já sám jsem byl u samého počátku,“ řekl náměstek Martin Soukup.

V současné době se tedy čeká na výsledek auditu kina Centrál, který by měl předeslat následující události.

„Shodli jsme se na tom, že počkáme. Jinak s prací náměstka Leoše Kučery jsem profesně spokojen,“ vyjádřil se primátor Zdeněk Fink.

Podle opoziční ČSSD musí současná koalice nést plnou odpovědnost za dění na radnici, neboť to byla zejména Alternativa, alias Hradecký demokratický klub, která Leoše Kučeru postavila do funkce náměstka.

„Nepodepsali jsme koaliční smlouvu a nestali se členem koalice na radnici právě proto, že v koalici jsou zastoupeny strany a hnutí, které po mnoho let ovládají hradeckou radnici zejména finančně a jejich vzájemná propojenost je tak velká, že lze těžko provést jakékoliv změny ve prospěch občanů. O šetření a průhlednosti v hospodaření a vypisování výběrových řízení ani nemluvě,“ uvedla Hana Orgoníková (ČSSD).

„My věc vůbec nehodláme nijak řešit. Je to mezi opozičními zastupiteli, ať si to i sami mezi sebou vyřeší,“ reagovala na dotaz Deníku Lenka Fialová (KSČM). Podobný názor mají i zastupitelé za Změnu pro Hradec.