Přestavba bývalé koželužny v Pražské ulici je v ohrožení. Objektům z devatenáctého století, které chce využít k vybudování bytů, kanceláří a obchodů firma Eube, hrozí zřícení.

„Objekty jsou kvůli krádežím materiálu a rokům chátrání v žalostném stavu. Povolali jsme proto statika, který by je měl do dvou týdnů prozkoumat a navrhnout způsob zajištění, aby nespadly. Byla by to škoda. Neoslovuje mě lokalita, ale unikátní architektura,“ uvedl generální ředitel firmy Eube Allan Jírek.

Areál firma koupila od města za 12 milionů. Podle odborníků je však skutečná cena mnohem vyšší. „Částka je tak nízká, protože mohou narazit na ekologickou zátěž, se kterou se budou muset sami vypořádat,“ řekl náměstek primátora Josef Malíř.

Za dalších 460 milionů korun hodlá vybudovat na 5000 metrech čtverečních bytový komplex s luxusními dvoupatrovými apartmány, relaxační centrum s restaurací, fitness a rehabilitací, administrativní komplex o velikosti 6000 metrů čtverečních a také podzemní parkoviště.

„Projekt je nyní ve stavu změny územního plánu, která by mohla být hotová do konce roku. Poté začne architekt pracovat na dokumentaci pro příslušná povolení. Stavba by mohla začít v polovině roku 2011 a potrvá zhruba dvě léta,“ řekl Jírek.

Na areál by měl navazovat park s umělým kluzištěm nebo in–line dráhou. Společnost Eube počítá také se zachováním náhonu, který pozemkem protéká. „Určitě dojde k jeho vyčištění. Uvažujeme také o výstavbě malé laguny. Bude to ale místo pro relaxaci, nikoliv na koupání,“ dodal.