"Vystupovat s Bambini určitě nebudu," řekl dnes Kulínský, který by v opačném případě porušil podmínky svého propuštění z vazby. Sbor na festivalu vystoupí dokonce dvakrát.

Kulínský čelí obvinění ze zneužívání nezletilých sboristek, trvá však na své nevině. Po obvinění strávil 219 dní ve vazbě a poté se již ke sboru nevrátil. V případě účinkování se sborem by mu přitom mohlo hrozit, že by opět skončil za mřížemi. Při propuštění z vazby před dvěma lety totiž slíbil, že se k členkám sboru nepřiblíží.

"Omezení je formulováno natolik jasně, že jakýkoliv kontakt pana Kulínského s členkami souboru v prostorách pro účinkujících či mimo ně i jeho pouhá přítomnost v hledišti by představovaly porušení tohoto omezení," uvedl probační úředník Marek Netočný zodpovědný za Kulínského případ v dopise zaslaném organizátorům, který má ČTK k dispozici.

"Omezení nebudou porušena, pokud bude pan sbormistr přítomen v době nepřítomnosti sboru," uvedl dále ve svém vyjádření pro organizátory Netočný. Kulínský však uvedl, že zatím není definitivně rozhodnutý, zda na trutnovský festival vůbec pojede.

"To neznamená, že Bambini ruší vystoupení, že by tu vůbec neměly být," řekl ČTK organizátor Martin Věchet. Sbor nejprve 17. srpna zahájí hlavní program přehlídky a o den později vystoupí v dalším samostatném bloku.

Pořadatelé chtějí Kulínskému vyjádřit podporu. "Za Bohumilem Kulínským a Bambini di Praga je především skvělá hudba, nejde jen o kauzu," uvedl Věchet, který pozvání zamýšlel jako "malý happening". "Od počátku je to celé vymyšlené tak, aby to sbormistra neohrozilo," konstatoval Věchet, jemuž některé požadavky probačního úředníka připadají přehnané.

"Je nesmysl v takhle velkém prostoru na otevřeném open air festivalu o velikosti několika fotbalových hřišť někomu zakazovat pohyb. Třeba když Bambini di Praga budou hrát na jednom jeho konci a samotný mistr se bude pohybovat na druhém," míní Věchet.

Dosud je stále nejistá také účast dalšího očekávaného hosta, zpěváka Václava Neckáře. Neckář totiž podle informací Lidových novin (LN) z konce června devět let spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB), evidován byl jako důvěrník s krycím jménem Bacil.

Pořadatelé po Neckářovi požadovali vysvětlení jeho údajné spolupráce s komunistickou tajnou službou. Muzikanti a zpěváci uvedení v seznamech spolupracovníků StB, kteří se ke své minulosti odmítli vyjádřit, však na přehlídce s undergroundovými kořeny vystupovat nemohou.

"Zda vystoupí Václav Neckář, stále ještě nevíme. Poslal jsem jeho bratrovi, který se o to stará, minulý týden dopis, zatím bez odpovědi," dodal Věchet.

Festival se uskuteční od 16. do 19. srpna v areálu Na Bojišti. Pořadatelé letošní jubilejní 20. ročník festivalu věnovali "náčelníku" Václavu Havlovi. Bývalý prezident má nedaleko festivalového areálu chalupu a patří k jeho pravidelným návštěvníkům.