Festivaly Den Labe a Playfair se letos konat nebudou. Důvodů, proč organizátoři zklamali natěšené fanoušky, je více. Nejčastěji se však jako hlavní příčina skloňuje nedostatečná finanční podpora ze strany města. To se týká především akce Den Labe.

„Den Labe se nebude konat ze známého důvodu, že akce není podpořena Calendariem Regina Hradec Králové. Zastupitelé rozhodli hlasováním," odůvodnili organizátoři zrušení oblíbené akce, která několik let lemovala hradecké nábřeží a jejíž součástí byl i oblíbený běh přes Trubačovu lávku, na facebookových stránkách. Ve vyjádření zároveň stojí, že nezařazení do vyhlášeného a finančně vábivého Calendaria Regina, organizátoři nemohou akci uspořádat zdarma.

Přestože se Den Labe mezi nejprestižnější kulturní hradecké akce nedostal – ostatně bylo tomu tak i v minulém roce, vedení radnice se chystalo akci podpořit stotisícovou dotací. Bohužel ani tento „příslib" finanční podpory organizátory akce nepřesvědčil o tom, že pořádat festival má v letošním roce smysl.

„I letos rada města doporučila zastupitelstvu poskytnout stotisícovou dotaci. Přesto, že akce není v Calendariu Regina, může organizátor požádat město o záštitu a při jejím udělení má právo užívat veřejné prostory zdarma. Navíc tím, že Den Labe byl součástí cyklu Nábřeží, tuto záštitu by akce měla," uvedla mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Možnost stotisícové finanční dotace však pořadatele nepřesvědčila.

Miss letos nepřijede

Další z kulturních akcí, která v letošním roce bude v krajské metropoli chybět, je festival Playfair. Jeho třetí ročník měl být opět ve znamení spojení zábavy s ochotou pomáhat potřebným. Ostatně záštitu pod tímto festivalem držela i Miss World Taťána Kuchařová Gregor.

Proč koncem letošního léta festival, který navštěvovaly především rodiny s dětmi, sezonu ve Festivalparku již po třetí tradičně neuzavře? To se pravděpodobně netýká finanční podpory od hradecké radnice, ale spíše dlouhodobé „nenacházení společné řeči" mezi současným vedením Hradce a organizátorem Radkem Maliníkem. Ten stojí i za pořádáním žánrového festivalu Hip Hop Kemp, který navštěvují každoročně desetitisíce fanoušků a jeho věhlas přesahuje hranice České republiky.

Přestože vedení Hradce Králové zařadilo i letos festival Playfair do Calendaria Regina a nabídlo mu tak mimo jiné možnost čerpat stotisícovou finanční podporu, organizátor je rozhodnutý letošní ročník hudební a charitativní akce zrušit.

Radnice se nezavděčí všem

Město pro letošní rok rozdá pořadatelům akcí Calendaria Regina necelých 12 milionů. Z toho na podporu kulturních subjektů dva miliony korun.

„Usilujeme o to, aby Hradec byl živým a kulturním městem… Bohužel, ne všechna přání jsme schopni naplnit. Rozhodnutí, zda akci pořadatel ve městě i přesto uskuteční či nikoliv, je však na něm samotném," okomentovala snahu radnice mluvčí.