Související články naleznete vpravo…

Sliby chyby. „Varhany budou o prázdninách 2008,“ těšil se Václav Derner, ředitel Filharmonie Hradec Králové. „Dílo bude v srpnu hotové,“ přitakával tehdejší výrobce Vladimír Grygar z Prostějova.

„Nástroj bude hotový do konce roku 2009,“ prohlásil o něco později náměstek primátora Martin Soukup. Výrobu varhan pak převzala krnovská společnost Rieger–Kloss.

„Chceme to udělat. Město mělo smůlu na varhany už dvakrát a takový nástroj si zaslouží,“ řekl tenkrát Deníku Svatopluk Ručka ze zmíněné krnovské firmy. Za tři měsíce už vykládal něco jiného: „Podepsali jsme s nadačním fondem filharmonie smlouvu, kde je termín říjen 2010. Nedá se to stihnout dřív kvůli právnickým, technickým a finančním problémům.“ Jenomže ani vloni v říjnu, ani letos v lednu a zřejmě ještě hezkých pár měsíců, možná roků, si k monumentálnímu nástroji v budově královéhradecké filharmonie žádný virtuos nesedne.

Pokud houfně nezačneme nakupovat píšťalu po píšťale, posílat dárcovské sms nebo členové správní rady Nadačního fondu „Varhany pro Filharmonii Hradec Králové“ zázračně neseženou kolem osmi až deseti milionů korun.

Plány prý překazila ekonomická krize, která v minulých dvou letech dopadla na firmy, případné sponzory.

„Troufám si říci, že se blýská na lepší časy,“ uvedl pro Deník před několika dny Luboš Janhuba, předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Filharmonie Hradec Králové. „Pokud se seženou peníze, varhany se dají postavit do devíti měsíců,“ vzápětí dodal Janhuba.

Žertuje? To je po srpnu 2008, prosinci 2009, říjnu 2010 již čtvrtý termín – říjen 2011. Spíše skálopevně věří svým manažerským schopnostem.
Předseda správní rady Filharmonie Hradec Králové Luboš Janhuba je sice umělcem – pěvcem, ale také agilním podnikatelem. Svědčí o tom jeho trochu neaktuální webové stránky, kde mimo jiné nabízí investiční poradenství či obchodní konzultace.

Dobrá rada nad zlato

To by se filharmonii mohlo v její současné situaci moc hodit. Navíc Luboš Janhuba nahlíží na některé své aktivity s humorem a nadsázkou. Na webu například při kozultacích zmiňuje staré moudrosti prověřené našimi předky: Dobrá rada nad zlato; dvakrát měř, jednou řež. Nechybí ani: Hlavou zeď neprorazíš.

O to se nyní trochu paradoxně pokouší magistrát, když po někdejším zhotoviteli varhan Vladimíru Grygarovi požaduje takřka pět a půl milionu, které měl použít pro svoji potřebu. Grygar je už od roku 2009 vyšetřovaný na svobodě a dokonce padlo jeho trestní obvinění z úvěrového podvodu. Policie rozšířila obvinění i na jeho ženu Evu, která byla předsedkyní Nadačního fondu kulturního dědictví českých a moravských varhan. Fond měl před čtyřmi lety financovat stavbu varhan. „Zpronevěra milionů je nesmysl. Abychom zabránili nějakým spekulacím, sami jsme navrhli, že peníze vrátíme,“ řekl Vladimír Grygar v září 2007 Hradeckému deníku. Dodnes se tak ale nestalo.

Od října 2008 spravuje vznik nástroje Nadační fond „Varhany pro Filharmonii Hradec Králové,“ v němž nechybí zástupce města, filharmonie i krnovské firmy, která po Grygarovi převzala výrobu. Odborná veřejnost i nadšení laici se shodují, že moderní koncertní sál na Eliščině nábřeží si výjimečný nástroj zaslouží. Dispozici nových varhan navrhl známý organolog Václav Uhlíř. Má jít o monumentální dílo. Největší z píšťal dosahují pěti a půl metru, nejdrobnější jen dvanácti milimetrů.

Španělská trubka


Přispět na jejich výrobu může prakticky kdokoliv. Je možné koupit jednotlivé píšťaly nebo dokonce jejich celé počty tvořící tóny. Třeba flétnu příčnou tak pořídíte za dvacet tisíc, zatímco za trubku španělskou zaplatíte rovný milion korun.

Nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové

Termín právního vzniku:

10. říjen 2008

Členové správní rady:

*Ing. Luboš Janhuba, Hradec Králové
*Ing. Martina Hlaváčová, Krnov
*Ing. Martin Soukup, Hradec Králové
*RNDr. Václav Derner, Třebechovice