Je to jedna z ostud města. Přitom sousedí s památkově chráněnou halou nádraží. Na dvoupatrovou klasicistní stavbu navazují haly skladů s nákladními rampami. Z jedné strany komplex lemuje nástupiště, z druhé pak Sladkovského ulice a jako kontrast zmaru prvorepublikové stavby moderní autobusový terminál.

Dlouholeté zkušenost má s holubím domem terénní pracovník Domu Matky Terezy Petr Macl. V době největšího rozkvětu tam podle něj žilo kolem deset lidí bez domova, sloužila jako squat: „Byla to pro ně záchrana, aby nezmrzli. Od nás dostali matraci, spacák, peřiny a díky tomu tam zimu přežili,“ vzpomíná Petr Macl.

Holubí dům, tedy někdejší celnice v sousedství hlavního vlakového nádraží, je na prodej. Zájem má v souvislost s chystanou rekonstrukcí nádraží Správa železnic.
Holubí dům chce koupit Správa železnic. S hradeckou ostudou má jasný záměr

Řada z nich si přitom snažila vybudovat si důstojné zázemí. „Někdy to tam bylo až dojemné, část lidí si tam vytvořila své pokojíčky vyzdobené třeba plyšáky. Nicméně to nemění nic na faktu, že na začátku 21. století je to síla, že tam lidé žijí mezi krysami. Lezli po nich v noci a některé i pokousali, když spali. Dokonce si museli dávat jídlo v taškách někam nahoru, aby jim ho krysy nežraly,“ vzpomíná na vyprávění klientů Petr Macl. 

Zdroj: Deník

Hlavní objekt je teď zabezpečený proti vstupu. Na oknech a dveřích jsou mříže, nebo masivní, betonářské sítě ze železa. „Celé to zavařili na konci minulého roku. Ti lidé se jednak přesunuli do části traktu u nástupiště, který zůstal otevřený a část se přesunula k Černigovu. Nicméně stále je to taková koncentrace bídy, jsou tam miliony lahví, binec, několikrát tam hořelo,“ dodává Petr Macl.

Komplex budov o rozloze víc než 3 tisíce metrů čtverečných postavený za první republiky vlastní prostřednictvím své dceřiné společnosti Rovina Engineering holding Rovina Group z Hulína. Od původního záměru vybudovat u nádraží obchodní centrum ale nakonec ustoupila. „Už jsme tam měli dost velké náklady, stále to zabezpečujeme proto bezdomovcům, nedávno jsme to zabezpečili, ale za týden byli zpátky,“ řekl Deníku majoritní vlastník holdingu Zdeněk Zlámal, který teď uvažuje o prodeji holubího domu: „Momentální situace je taková, že velký zájem projevila Správa železnic, ale jsou tam ještě tedy dva nebo tři vážní zájemci na koupi.“

Lidé bez domova se do menší části komplexu stále dostanou od nástupiště. Všude jsou graffiti, rozbitá okna, vytrhaná elektroinstalace. Na římsách pak bodce proti holubům, kteří tady léta hromadně hnízdili a daly někdejší celnici dnešní přezdívku. Podlahu pak pokrývá vrstva odpadků a stovky PET lahví od laciného ovocného vína, či nedopalky. Na dvou místech jsou pak na zemi matrace se spacáky. Všudypřítomný je zápach moči.

Zdroj: Jiří Fremuth

„Je to soukromý majetek právnické skupiny z Hulína, takže strážníci nemohou na pozemek vstupovat, aniž by přijali výzvu na linku 156,“ vysvětlila mluvčí Městské policie Hradec Králové Eva Kněžourová. „Jezdíme tam pouze na 156, nebo v případě kontaktování, například jednou tam hořelo a asistovali jsme hasičům a jednou se tam zachraňoval bezdomovec, kterému šlo o život,“ dodává Eva Kněžourová.

Kdysi se uvažovalo o tom, že v budově mohlo být nízkoprahové centrum, nebo noclehárna pro lidi v nouzi. Dnes je budoucnost stavby, na dohled hlavního nádraží nejasná. „Nepříjemností je, že se jedná o objekt v soukromém vlastnictví a možnosti města, jak situaci řešit, jsou tak nyní omezené,“ konstatuje náměstek primátorky Adam Záruba, který má na starosti hradecký urbanismus a architekturu. Osobně si myslí, že budova má pro město velký potenciál: „Bylo by vhodné se zabývat myšlenkou získání těchto nemovitostí do majetku města. To by však vyžadovalo širší politickou shodu, neboť se nepochybně bude jednat o vysoký finanční výdaj. Vlastní objekt bývalé celnice má svoji architektonickou hodnotu a vnímám ho jako součást uceleného areálu hradeckého nádraží."

Nenápadné stavení u silnice se zarostlou zahradou v Plotištích nad Labem se v roce 1993 stal dějištěm jednoho z nejotřesnějších zločinů v historii české kriminalistiky.
Zarostlý dům připomíná hrůzný čin. V Hradci Králové ubil tři ženy sekerou

Možné využití pak vidí třeba pro parkování, občanskou vybavenost, nebo pro napojení lávkou na areál bývalého ZVÚ.

„Určitě by toto místo bylo vhodné k umístění vybavenosti zaměřené na řešení a prevenci sociálních a bezpečnostních problémů, které budou v okolí nádraží vždy výraznější než v jiných částech města,“ doplňuje svůj pohled náměstek Adam Záruba. Prašné prostranství využívají k bezplatnému parkování lidé už dnes. Budovy zarostlé křovím ale stále hyzdí město, které se pyšní přízviskem salon republiky.

Holubí dům v Hradci Králové
Kde stojí: Vedle vlakového nádraží a autobusového terminála ve Sladkovského ulici č.p. 602/2. GPS 50.2167175N, 15.8113286E.
Kdy a kým byl založena: Původně výpravna zboží Československých drah postavená před druhou světovou válkou. 
Kdy a jakou zažil největší slávu: Od čtyřicátých let v kancelářské budově a skladech sídlil celní úřad, finanční stráž a důchodková kontrola.
Odkdy a proč chátrá: Po roce 1989 celníci budovu přestali využívat. Od roku 2015 ji vlastní Rovina Group a.s., ta ji před dvěma lety převedla na svoji dceřinou společnost Rovina Engineering s.r.o. Holding chtěl v místě vybudovat obchodní centrum, ale od záměru teď ustoupil a chce komplex prodat.