Asi třicet imigrantů z pobytového střediska pro uprchlíky v Kostelci nad Orlicí, hlavně Kurdů, v pátek demonstrovalo před Úřadem vlády. Stěžovali si na zdlouhavé azylové řízení, které někdy trvá až pět let, a na špatné sociální podmínky v kosteleckém táboře.

Vedení zařízení však stížnosti odmítlo, nesouhlas s výtkami vyjádřila i Diecézní charita v Hradci Králové, která uprchlíkům poskytuje servis a poradenství. Podle čekatelů na azyl z Turecka a Sýrie například devítičlenná rodina prý žije namačkaná v jednom pokoji, pro 15 rodin je k dispozici jeden společný záchod a koupelna.

„Ve čtvrtek jim správa tábora oznámila, že již nebudou moct na pokoji využívat mikrovlnnou troubu a rychlovarnou konvici. Dále už prý nebudou dostávat peníze na léky. Bylo jim řečeno, že stát nemá peníze a musí tímto způsobem šetřit,“ popsal stížnosti předseda Kurdského občanského sdružení v ČR Rašíd Chalíl.

Uprchlíci zde podle něj často žijí až pět let a opakovaně musí žádat o azyl. Podle Chalíla je ministerstvo šikanuje a chce je odtud vyštvat. „Protože nemají občanství, nikdo je legálně nezaměstná, nemají právo na vzdělání, šanci získat vlastní bydlení. Nemají se kam vrátit. I v těchto otřesných podmínkách chtějí pracovat a v klidu a bezpečí zde začít nový život,“ dodal.

Ve stížnosti a petici pro premiéra Petra Nečase a ministra vnitra Radka Johna Kurdové dokonce doslovně napsali: „Obracíme se na vás, abychom vyjádřili své znepokojení nad porušováním lidských práv.“

Vedení tábora se zastal i Kočí z diecézní charity

Jak ministerstvo, tak i ředitelka zařízení i hradecká charita stížnosti odmítly.

„Takové informace slyším poprvé od vás. Nikdo si doposud na nic nestěžoval. Co se týče například zdravotní péče, mají ji za stejných podmínek jako kterýkoliv občan ČR, neplatí si ani ubytování či energie a životní minimum, které uprchlíci dostávají, jim zůstává celé pro jejich spotřebu,“ reagovala ředitelka zařízení Ivana Vyhnálková.

Stížnosti od Kurdů nezaznamenalo ani ministerstvo vnitra. „Osoby z řad žadatelů o azyl, které protestovaly, obdržely v posledních týdnech negativní rozhodnutí ve věci svých azylových žádostí většinou opakovaně podaných na území ČR. Proti rozhodnutím podaly žaloby, které posuzuje nyní soud. Na výsledek tohoto řízení nemá tedy v současnosti ministerstvo vnitra žádný vliv,“ uvedlo ministerstvo vnitra pro ČTK.

Vedení tábora se zastal i Jan Kočí z hradecké diecézní charity. „Sociální podmínky v táboře jsou myslím adekvátní tomu, že se jedná o zařízení pro čekatele pro azyl. Ano, funguje tam jistý režim, nejsou to normální byty, například kuchyňku a sociální zařízení mají společné na chodbách, ale ve špatných podmínkách tam lidé rozhodně nežijí. Protesty však můžou být výrazem určité 'ponorky'. Uprchlíků je v zařízení téměř 300 a jsou mezi nimi i problémoví lidé zdravotně či psychicky. Na některé čekatele tak může dlouhé soužití v uzavřeném prostředí negativně působit,“ řekl Kočí.