Za ministrem vnitra Janem Kubicou se v minulých dnech vydali starostové Nového Bydžova Pavel Louda a Jaroměře Jiří Klepsa. „Šlo nám o dobrou věc. Potřebujeme podporu při instalaci nového kamerového systému. Kraj nám sice slíbil určité finanční prostředky, ale nakonec jsme nedostali nic. Hledáme proto všechny možné cesty, jak na dotace sáhnout,“ vysvětloval novobydžovský starosta Pavel Louda. Jak dodal, setkání se usktečnilo z popudu senátora Vladimíra Drymla.

„V rámci preventivních opatření potřebujeme pětadvacet až třicet kamer, které budou na sedmnácti místech. Dosud máme ve městě šest kamer, ale ty jsou zastaralé a technicky nevyhovují. Zatím máme do 25. října výběrové řízení, kdy se nám hlásí firmy s nabídkami, kolik by měl kamerový systém stát. Věřím, že se nám podaří získat podporu ministerstva i kraje a akci během příštího roku uzavřeme,“ dodal Pavel Louda.

Podle jaroměřského starosty ani u nich není situace z nejklidnějších. Proto by také v Jaroměři rádi nechali instalovat dvaadvacet až třiadvacet kamer. „Víme, že je to finančně nákladné, proto jsme akci rozdělili do dvou etap. V první bychom chtěli do vytipovaných míst dostat dvanáct kamer. Do konce roku vypíšeme výběrové řízení na to, která firma by nám mohla za přijatelných podmínek kamerový systém instalovat. Zúčastníme se soutěže ministerstva. Zřejmě nebudeme jediní, ale věřím, že uspějeme. Jako v ostatních městech s nepřizpůsobivými obyvateli je pro nás tento systém nutností,“ uvedl jaroměřský starosta Jiří Klepsa.

Podle mluvčího hradeckého krajského úřadu Jiřího Hošny je možné, že se příští rok na kamerový systém ve městech dostane.

„Nechci nic předejmout a slibovat. S případnými dotacemi musí souhlasit celá rada Královéhradeckého kraje. Přitom je jasné, že ze státního rozpočtu do krajů přichází stále méně peněz, celý rozpočet je napjatý. Ale na druhé straně žádostí o dotace je mnoho a je velice těžké vyhovět všem,“ uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Jiří Hošna.