Přes osm stovek občanských průkazů vydali za jedenáct měsíců hradečtí úředníci na chlumecké radnici. Pro další průkaz totožnosti si teď budou muset lidé z malých obcí dojíždět desítky kilometrů.

Na konci minulého roku totiž skončil pilotní projekt, který měl ulehčit lidem život. Teď si potřebný dokument mohou lidé na Hradecku vyzvednout jen na dvou místech – v Hradci a Novém Bydžově. „Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že jsme dopadli jak přísloveční sedláci u Chlumce,“ nechal se slyšet chlumecký starosta Miroslav Uchytil, který v pilotním projektu viděl pro lidi z menších obcí jen pozitiva, ale rozzlobil jej postoj hradecké radnice. Ta si v Chlumci zřídila detašovaná pracoviště s agendou vydávání občanských průkazů jedenkrát za 14 dnů.

„K našemu nemilému překvapení hradečtí radní původně pokračování projektu podpořili, ale za pár dní tatáž rada své původní rozhodla o ukončení projektu,“ dodal starosta Chlumce, který se teď se svými kolegy bude snažit zatlačit na legislativce, aby umožnili vydávání občanek i menším obcím. „Nechceme být závislí na detašovaná pracoviště. Pokud poslanci za něco stojí, můžou teď ukázat, že umí hlasovat i pro něco normálního,“ dodal Miroslav Uchytil. Hradecká radnice problémy malých obcí chápe, ale podobný požadavek by podle ní mohly mít i další města a obce ve spádové oblasti. To už by bylo pro hradeckou radnici neudržitelné. „A to jak po finanční stránce, tak i po stránce personální. Navíc celý proces vyžaduje i obtížnou logistiku při převážení cenin,“ uvedl mluvčí magistrátu Petr Vinklář.