Téma kyberbezpečnosti přijde do hradecké kavárny prodiskutovat řada odborníků, mezi nimi například expert na kyberbezpečnost a rovněž autor mnoha publikací věnujících se tomuto tématu, docent hradecké univerzity, Josef Horálek. Docent Horálek se ve své přednášce zaměří na aktuální trendy v kybernetických hrozbách. Jeho prezentace poskytne odpovědi na otázky, jak bezpečná naše data v současné době jsou, jaké představují kybernetické útoky aktuální hrozby a jaké zranitelnosti útočníci nejčastěji využívají. Detailně rozebere situaci z pohledu Evropské agentury pro kybernetickou bezpečnost (ENISA), Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a také z pohledu každodenní praxe.

Do Hradce se zřejmě vrátí elektrokoloběžky.
Do Hradce se mají vrátit elektrokoloběžky, radnice tvrdí, že si je ohlídá

Na setkání nebudou chybět ani zástupci společnosti Unicorn, mezi nimi například Marek Malcovský, Senior Offensive Security & Red Team, z firmy axelum. Přítomným odprezentuje své poznatky a zkušenosti z oblasti bezpečnosti externího perimetru. Jeho prezentace bude zahrnovat simulace útoků na banky, vývoj a expertní analýzu softwaru Perimeter Guard, který je navržen k revizi zranitelností a poskytování pohledu na každou organizaci z perspektivy útočníka.

„Představím také široké spektrum služeb našeho Red Teamu, který se zaměřuje především na vyspělé organizace jako jsou banky a pojišťovny. Vysvětlím, co je to procesní bezpečnost, penetrační testování nových aplikací a jak prověřujeme zaměstnance testovaných institucí v kontextu phishingových a dalších kyberútoků,“ láká na svou přednášku Marek Malcovský.

Další kolony v Hradci. Na vině je oprava Pražského mostu.
VIDEO: Další rána pro dopravu v Hradci, uzavřel se Pražský most v centru města

Prezentace se rovněž dotkne různých rizik spojených s testovacím prostředím, používáním produkčních dat ve vývoji, slabými hesly a externími přístupy k serverům. „Předvedeme, jak skupiny z různých koutů světa, včetně Ruska, mohou infikovat počítače a krást hesla. Dotkneme se ale také sofistikovanějších taktik, jako jsou HTTP smuggling nebo cross-site scripting,“ dodává Marek Malcovský.

Hacker - Ilustrační foto
ANKETA: Měníte si PIN? A kolik máte hesel? Přispějte svým názorem

Sérii Unicorn Open Meetups pořádá česká softwarová společnost Unicorn už od roku 2018. Jedná se o neformální srazy IT nadšenců, na nichž tuzemští experti v oblasti informačních technologií sdílejí své zkušenosti a seznamují účastníky s nejnovějšími trendy ze světa IT. „Naším záměrem je sdružovat IT komunity v různých lokalitách, vzájemně se vzdělávat a zůstávat s nimi i po skončení akce v kontaktu,“ popisuje smysl srazů Pavla Slaná, marketingová koordinátorka pro východní Čechy.

Mohlo by vás zajímat: Hradeckým strážníkům došla trpělivost, na Pražském mostu začali rozdávat pokuty

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth