Uskutečnila se totiž první schůzka mezi zástupci magistrátu, hygienické stanice, vlastníkem objektu obývaného především Romy a občanským sdružením Romodrom. Zúčastnění se shodli, že začnou intenzivně jednat o vyřešení situace.

„Na tuto dohodu navážou pracovní skupiny, které se začnou zabývat konkrétními kroky. Schůzka může být průlomová,“ prohlásil Václav Svoboda z hradeckého magistrátu.

Dům a jeho okolí, Romové zde žijí například i v garáži, znamená kvůli žloutence typu A, která se odsud šíří už od podzimu, velký problém pro celé město. Prvním krokem k řešení situace se stala likvidace nepořádku z uvedené lokality. Z objektu bylo za poslední dny odvezeno neuvěřitelných 32 tun odpadu!

„Přestože to není náš dům, tak město zajistilo na vlastní náklady přistavení celkem šestnácti dvoutunových kontejnerů. Z lokality už se tedy odvezlo 32 tun odpadu,“ uvedl Václav Svoboda. O úklid se podle něho postarali samotní Romové s pomocí občanského sdružení Romodrom, které radnici o přistavení kontejnerů požádalo.

Magistrát se do problému vložil po neúspěšné snaze přimět k úklidu majitele nemovitosti a po zjištění, že z Kydlinovské ulice se šíří nákaza žloutenkou typu A.

„Bylo by snadné říct, že to není náš dům a dát od toho ruce pryč, ale situace, která tam vznikla, se musí řešit. Obracejí se na nás obyvatelé z okolí i z jiných míst, kteří se bojí šíření nákazy, a chtějí slyšet, kdo s tím problémem něco udělá. A hlavně kdy,“ dodal Svoboda.

Žloutenka se z „domu hrůzy“ šíří dál, ale už ne takovým tempem jako před několika týdny. Od října, kdy se nákaza, jejíž zdroj je v Kydlinovské ulici, objevila, chorobou onemocnělo 45 osob.

„To však neznamená, že všichni jsou z Kydlinovské ulice. Z této lokality máme hlášeno 21 nemocných, přičemž poslední případ je z 28. dubna,“ vysvětlila Veronika Krejčí z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Ostatní nemocní se podle ní sice nakazili od obyvatel v ulici, ale sami žijí jinde. Poslední takový případ hygienici zaznamenali minulý týden v úterý.

Více o případu žloutenky mezi Romy čtěte zde: Dům hrůzy je tikající bombou

Jak to vidí: Je šíření žloutenky z Kydlinovské ulice způsobeno jiným životním stylem Romů?

František Kolář, romský předák: Důvodů je určitě více. Hlavní problém vidím v tom, že lidé, kteří tam žijí, nedodržují základní hygienické normy. V domě ani nemají teplou vodu. Myslím, že se chovají i nezodpovědně, protože se volně pohybují po městě, navštěvují se s dalšími rodinami a žloutenku rozšiřují dál.

Martin Soukup, náměstek primátora Hradce Králové: Neřekl bych, že je způsobeno jiným způsobem života Romů obecně, ale způsobem života lidí z Kydlinovské ulice. Nedodržují základní hygienická pravidla. Říká se, že žloutenka je nemocí špinavých rukou, a pokud z toho vyjdeme, tak to o Kydlinovské ulici platí dvojnásob.