Královéhradecký kraj má první případ výskytu nákazy omikron, v pátek odpoledne to Deníku potvrdila mluvčí krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

"Případ je potvrzen už i sekvenačně v Královéhradeckém kraji. Jedná se o muže, který pobýval v Africe a po jeho návratu byla něj zjištěna pozitivita. Potvrdila se varianta omikron," sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.

Koronavirové oddělení v nemocnici, JIP - ilustrační foto.
Covid má v Česku už přes 35 tisíc obětí. Ve čtvrtek přibylo 9488 nakažených

V druhém případu se má jednat o ženu, na výsledky vyšetření se však ještě čeká. "Zatím jde pouze o podezření, výsledky sekvenace budou asi v úterý. Jedná se rodinného příslušníka prvně potvrzeného," doplnila Veronika Krejčí. 

Všechna podezření na nákazu variantou omikron se musí prověřovat metodou celogenomové sekvenace. Varianta omikron se přenáší pravděpodobně s vyšší účinností, ale klinická praxe dosud neposkytuje dostatečný přehled, aby bylo možné komentovat dopady na nakažené.

Podle ní nebylo dosud zjištěno, že by se omikron v Královéhradeckém kraji šířil komunitně. Zároveň neprozradila, ve kterém okrese se nákaza omikronem vyskytla.

Členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala tento týden upozornili na to, že i přes malý počet prokázaných případů se nakažlivější varianta omikron v Česku šíří komunitně a skutečných případů jsou spíše stovky.

První oficiálně potvrzený případ omikronu v ČR byl koncem listopadu u ženy z Liberce, která se vrátila z Afriky. Hygienici poté odhalili další nakažené na jižní Moravě. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

Pravda a lži o covidu: Je ve vakcínách grafen a mohou za problémy se srdcem?

Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji slábne. Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, dnes v kraji oproti čtvrtku klesla na 733 z 763, před týdnem v pátek byla na hodnotě 895.

V celé ČR sedmidenní incidence dnes činila 704. V současnosti se nákaza v kraji nejvíce šíří v okrese Hradec Králové a naopak nejméně na Náchodsku. Ve všech pěti okresech kraje sedmidenní incidence v mezitýdenním srovnání klesla, vyplynulo z údajů ministerstva zdravotnictví.